Wpis z mikrobloga

Wiecie mirki, że do końca miesiąca banki mają wprowadzić procedury, według których na mocy #fatca POLSCY klienci (WSZYSCY) będą musieli składać oświadczenia czy są podatnikami amerykańskimi (kilak stron formularza).

Generalnie kilka lat temu rząd USA stwierdził, że ma za mało kasy z podatków i ściągnie je ze swoich podatników na całym świecie. W efekcie wiele krajów, w tym Polska zgodziło się na inwigilację własnych obywateli przez #usa

Na dniach wchodzi to w życie i na przykład u nas urząd podatkowy USA będzie miał większe prawa (wgląd na nasze konta bankowe) niż nasz, polski urząd podatkowy (czy tam skarbowy).

Jak się o tym dowiedziałem to mnie krew zalała i myślałem, że to jakaś bajka... Czaicie? Polski rząd zgodził się, żeby obcy rząd miał wgląd w konta bankowe naszych obywateli. Spytacie pewno czy Polskie urzędy będą miały analogiczne prawa w USA, albo czy każdy użytkownik banku w USA będzie musiał złożyć deklarację czy jest podatnikiem w Polsce. Otóż nie! A Polacy, KAŻDY będzie musiał pod rygorem ustawy złożyć taką deklarację, czy to przy zakładaniu konta w banku, czy to przy wykonaniu jakiejś operacji w placówce. Po prostu każdy.
  • 10
  • Odpowiedz
@KotoFan: cała. Od pierwszego zdania do ostatniej kropki. Podasz jakieś wiarygodne źródło swoich rewelacji czy będziesz trzymał cały świat w niepewności?
  • Odpowiedz
@krzych0:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/900415,fatca-wymiana-informacji-podatkowych-polska-usa-duda-ustawa.html
http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/facta-oznacza-ze-polacy-nie-ukryja-dochodow,175,0,1932463.html

Do części z oświadczeniami klientów nie mam żadnej dokumentacji, jedynie słyszałem to od pracowników kilku polskich banków. No ale chyba jest to logiczne bo przecież jakoś muszą wiedzieć czy ktoś owym podatnikiem jest czy nie jest i nie wezmą tej informacji z powietrza.
  • Odpowiedz
@KotoFan: aha, w takim razie nie mam więcej pytań.

BTW znajomi bankierzy muszą mieć niezłą pompę z takiego pelikana ( ͡ ͜ʖ ͡)

Tak na przyszłość, żeby inni się nie śmiali.
Umowa o której wspominasz, zakłada współpracę międzynarodowa, mająca identyfikować ludzi którzy sztucznymi przeplywami ukrywają swoje dochody. Cała UE wchodzi w skład tej umowy, do tego USA i wiele innych krajów.
Muszę Cię zmartwic, nie ma
  • Odpowiedz
@krzych0: no nie będzie miał wglądu urzędnik w konto, ale informacje będą przekazywane. Jasne, że efektywnie nie będzie to dotyczyć kwot poniżej jakiegoś progu (chociaż akurat próg ten to kilkadziesiąt tysięcy $ a nie miliardy). Niemniej jednak oświadczenia trzeba będzie dawać. No i jeszcze wyczytałem, że jednak polski urząd też ma mieć wgląd w polskich podatników. I chyba też nie wszystkie państwa UE w to weszły na razie.
  • Odpowiedz