Wpis z mikrobloga

@ZgubilemZabke:

Jak wyżej w odpowiedzi, w gazie masz bardzo duże odległości między cząsteczkami. Zauważ, że gaz ma mniej więcej 1500 razy mniejszą gęstość niż ciecz pod tym samym ciśnieniem. Wyciągniesz z tego pierwiastek sześcienny, to wychodzi odległość 11 razy większa między cząsteczkami w gazie niż w cieczy.

Jak masz jeszcze jakieś pytania, to pytaj.
@ruthemann: @MasterYoda: No to teraz pytanie, czym się różni ciecz od ciała stałego? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ze szkoły pamiętam, że główna różnica to ułożenie atomów - uporządkowane w ciałach stałych i nieuporządkowane w cieczach.
Z kolei jak to wygląda po stronie metali? Metale mają chyba trochę lepszą ściśliwość od cieczy (?). W każdym razie, czy po podgrzaniu żelaza do temperatury topnienia, ciecz powstała w te
Ze szkoły pamiętam, że główna różnica to ułożenie atomów - uporządkowane w ciałach stałych i nieuporządkowane w cieczach.

@ZgubilemZabke: tak się zwykle podaje w szkole, ale nie jest to do końca prawda. Atomy są uporządkowane w ciałach krystalicznych (np. NaCl, żelazo), w ciałach amorficznych (np. szkło) takiego uporządkowania nie ma.

Z kolei jak to wygląda po stronie metali? Metale mają chyba trochę lepszą ściśliwość od cieczy (?).

Ciała stałe są z
@ZgubilemZabke: ściśliwość cieczy i ciał stałych jest podobna, bo cząsteczki już są siebie tak blisko, że jak je do siebie zbliżasz to tak naprawdę wciskasz jedne w drugie (tak mniej więcej).

Co do różnicy: wszystko drga. Wszystkie cząsteczki, niezależnie od stanu skupienia, ciągle drgają. W ciele stałym drgają na tyle słabo, że raczej nie przemieszczają się względem siebie, na tyle mocno się przyciągają wzajemnie. W cieczy, nadal silnie się przyciągają, ale