Wpis z mikrobloga

"Czy czujesz się Polakiem?" - czy obraziłoby Cię to pytanie?

Niedawno poznałem ludzi, którzy odebraliby to jak potwarz. Wyznają islam, gotują po swojemu, ale zawsze wyznawali jedną wartość - szacunek. Szanowali i szanują sąsiadów, dlatego otrzymywali to samo. I to już od kilkuset lat.

Współcześni polscy Tatarzy wcale nie czują się Polakami, bo... są Polakami. Dlatego jak usłyszałem, że ktoś niedawno zdewastował ich cmentarz (mizar) wypisując obraźliwe hasła i malując... kotwicę Polski Walczącej to nóż w kieszeni mi się otworzył. Kotwica PW została wymalowana na między innymi nagrobku p. Bogdanowicza, który sam walczył w Powstaniu Warszawskim.

Dlatego postanowiłem dołożyć swoją cegiełkę do pokazania, że nie powinniśmy kierować się stereotypami, gdy na swoim podwórku mamy ludzi, którzy przelewali krew za ten kraj. Na szkalowanie dobrego imienia polskich Tatarów po prostu nie ma u mnie zgody. Będzie mi miło jeśli będzie towarzyszyli mi w podróży po tatarskim szlaku w niedzielę o 10:50 w TVP 2.

(Na zdjęciu nasza mała ekipa siedzi przed meczetem w Kruszynianach z Dżemilem, przesympatycznym opiekunem tego obiektu, który za żonę wziął... chrześcijankę i wcale na islam nie nawraca. Z dwójki jego dzieci jedno wyznaje chrześcijaństwo, drugie islam. Co jest kluczem do takiego szczęśliwego układu? Szacunek. Tacy są właśnie nasi Tatarzy.)

#tatarzy #podroze #podrozezhistoria #telewizja #polimaty #oswiadczenie #gorzkiezale #islam #szacunek
RadekKotarski - "Czy czujesz się Polakiem?" - czy obraziłoby Cię to pytanie? 

Nied...

źródło: comment_cAZ43aGoWpLgtNOfeNokhkWiO8dHZmyG.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
@B_P_R_D: w tym temacie nie chodzi o kwestię w jakim kraju mieszkamy (o tym można dyskutować gdzie indziej), ale o kwestię szacunku do ludzi, którzy od kilkuset lat kierują się respektem do swoich sąsiadów.
  • Odpowiedz
@RadekKotarski: > Na zdjęciu nasza mała ekipa siedzi przed meczetem w Kruszynianach z Dżemilem, przesympatycznym opiekunem tego obiektu, który za żonę wziął... chrześcijankę i wcale na islam nie nawraca. Z dwójki jego dzieci jedno wyznaje chrześcijaństwo, drugie islam. Co jest kluczem do takiego szczęśliwego układu? Szacunek. Tacy są właśnie nasi Tatarzy.

@RadekKotarski: Pierwszy raz widzę taki związek, w którym religijni ludzie postawili na logikę i pochowali topór wojenny
  • Odpowiedz
"kraj w których żyjesz" a "twoja narodowość"


@B_P_R_D: Sytuacja: murzyni zjeżdżają się do Polski, czy ich drugie/trzecie pokolenie będzie polskie? A widzisz, Tatarzy żyją w kraju też nie od wczoraj.
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie: może właśnie dlatego, że jest to tak wyjątkowe zdarzają się sytuacje, że przyjeżdża "prawdziwy" muzułmanin z jakiegoś kraju arabskiego, zwiedza meczet tatarski, poznaje ich kulturę i obyczaje, a później pluje i wyjeżdża zniesmaczony. Słyszałem o od naszych Tatarów o paru takich historiach. No ale co zrobić...
  • Odpowiedz
@neib1: Mam to samo, odnoszę wrażenie że parodiuję idee popularyzacji nauki. Gestykulacji musiał uczyć sie od C-3PO. Sztuczność i wymowa brzmiąca jak belfer w szkole specjalnej obraża moja inteligencję, całe szczęście że większa część społeczeństwa jest pozbawiona inteligencji. W innym razie nie zdobyłby takiej popularności.
  • Odpowiedz