Wpis z mikrobloga

@MrsMsx: Nie ma większego sensu bawić się w długoterminowe (chyba, że stopy spadają i wiesz co robisz zabezpieczając w ten sposób kasę na dobrym %). Przykład: dobra lokata na 2-3 lata to w tej chwili nieco poniżej 3%. Jeszcze niedawno było 3% na 36 mies. w Santanderze.
Tymczasem oferty na 1-6mies. są często lepsze: niedawno 3,5% w Idea Bank bez ograniczeń, wcześniej 4% na nowym koncie oszcz. Raiffeisena. Owszem, trzeba co
  • Odpowiedz
@Ilana: z jednej strony masz rację, ale tego też nie można generalizować - zauważ, że Marcin podaje tam przykład oszczędzanie na [kiepskich] lokatach, a nie najlepszych na rynku. Mówi o 1 pp ponad inflację, podczas gdy moje typy przekraczają teraz inflację o... 5 punktów procentowych (4 - (-0,8) = 4,8). Bycie aktywnym na rynku lokat i korzystanie z tych najlepszych daje 100% bezpieczeństwa i ciągle niezłe odsetki. Oczywiście warto zastanowić się
  • Odpowiedz
@Blackall: Łał, skąd ty masz lokatę na 4,0%? Najlepsze lokaty na rynku mają zazwyczaj ograniczenia kwotowe w granicach 10k. Jak ktoś oszczędza na emeryturę to taka kwota jest śmiesznie mała. Właśnie sprawdziłam sobie lokaty na serwisie getinonline gdzie między innymi mamy:
1) 2,75% na 36 m-cy, bez limitu kwotowego - kiepski pomysł, zwłaszcza, że inflacja ma rosnąć i stopy % też. Zamrażać kasę na 3 lata na taki % to nieciekawa
  • Odpowiedz
@Ilana:
proszę. Tak jak pisałem - jeśli ktos śledzi tego typy serwisy i skorzystał z promocji (trwała niecałe 2 tygodnie) to ma 4%.

Dodam, że 3,5% było dostępne całkiem niedawno - bez żadnych ograniczeń kwotowych: http://livesmarter.pl/lokata-tylko-dzis-3-5-procent-bez-limitow-ponownie-w-idea-bank/ (a wcześniej 3 miesiące wcześniej).

PS. Nie do końca przekonuje mnie argument "poważności" banków - wszystkie mają depozyty gwarantowane w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro.

Podsumowując: dla większości osób
  • Odpowiedz
@Ilana: wtedy są na koncie oszczędnościowym (są w tej chwili przynajmniej 3 dobre bez ograniczeń typu 10k). Ogólnie: staram sie unikać dni bez oprocentowania. W najgorszym wypadku pieniądze leżą w mBanku, który ma lokatę 3-dniową na 2% - idealna na weekend. Co do lokat - staram się mieć ich wiele, przez co nie mam większego problemu z tym, że całość środków leży na 0%. Przykład: bodajże w sierpniu byłem zmuszony założyć
  • Odpowiedz
@Blackall: Ja właśnie zamierzam odchodzić od lokat. Żeby wykręcić dobry % trzeba się namachać, mieć otwarte rachunki w wielu bankach. A inwestycja w siebie najlepsza, aczkolwiek niedoceniana.
  • Odpowiedz
@Ilana: @Blackall: Czyli zielonka, taki jak ja lepiej niech sie nie pcha w lokaty, fundusze ubezpieczeniowe i tp bo może jeszcze na tym stracići trzymać kase na zwykłym rachunku (skarpecie) ?
  • Odpowiedz
@MrsMsx: Akurat na lokacie nie da się stracić (poza ekstremalnie sporadycznymi wyjątkami). Można co najwyżej (za) mało zarobić. Lokaty to najbezpieczniejszy instrument finansowy.
Jeśli marzą Ci się fundusze inwestycyjne, to najpierw się naucz podstaw ich funkcjonowania i dopiero wtedy podejmij świadomą decyzję.
  • Odpowiedz