Wpis z mikrobloga

Na reddicie pojawiło się zdjęcie doskonale zachowanego wraku statku Mars, który był szwedzkim statkiem wojennym zbudowanym w latach 1563/1564.Statek miał 48 metrów i był wyposażony w 107 dział, była to jedna z największych jednostek tego typu w tamtych czasach.
W 1564 roku, podczas Wojny Siedmioletniej w bitwie pod Öland na Morzu Bałtyckim na pokładzie wybuchł pożar w wyniku którego nastąpiła eksplozja i statek zatonął.


źródło

#statek #ciekawostki #historiajednejfotografii
E.....e - Na reddicie pojawiło się zdjęcie doskonale zachowanego wraku statku Mars, k...

źródło: comment_D9Qbv9mXuF357puH0HRWuxPtlxXwdjV8.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@matips: Oj tam, trochę solidnego sprzętu i wyszkolenie w kierunku nurkowania technicznego i można płynąć.
We wrześniu byłem w Chorwacji, na wyspie Vis. Jest tam trochę wraków, jedne płycej, inne głębiej. Wśród nich jest parę rozbitych B-29, ale najbardziej spektakularny pewnie jest jedynie lekko uszkodzony B-17 leżący na 70-kilku metrach. Kiedyś, jak już się odpowiednio wyszkolę, muszę tam być i osobiście go obejrzeć :)
  • Odpowiedz
@EpicSilence: Nie sprawdzałem źródła, ale jak tylko zobaczyłem zdjęcie to naszło mnie to pytanie. Trochę z dystansem więc podchodzę do tego czy to faktycznie chodzi o ten statek.
  • Odpowiedz
@GhostxT: Bałtyk jest morzem słonawym (lub półsłonym) o średnim zasoleniu 2–12‰ Gdzie Morze Śródziemne ma już zasolenie 33,0 do 39,4‰, a Morze Pólnocne nawet 35‰. Tak więc im mniejsze zasolenie i bardziej beztlenowe środowisko tym lepsze warunki przetrwania dla drewna. Większe zasolenie i natlenione środowisko tym szybciej drewno trafia szlag.
  • Odpowiedz
@messiahone: - "Bałtyk pięknie konserwuje drewno. Dzieje się tak dzięki niskiej temperaturze wody, niskiemu zasoleniu, słabemu natlenieniu, a przede wszystkim dlatego, że brak w nim charakterystycznych dla ciepłych mórz świdraków okrętowych żywiących się celulozą – mówi Marcin Jamkowski, nurek, filmowiec i członek The Explorers Club."
  • Odpowiedz
@messiahone: @dzidzia666: właśnie o takie komentarze nic nie zrobiłem! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak się złożyło, że mieszkałem kilka lat nad Śródziemnym i byłem przyzwyczajony do tej soli. Wpadłem po iluś latach nad Bałtyk i nie mogłem po prostu ogarnąć jakie to morze jest "słodkie". W sumie niby fajnie, ale o ile dobrze rozumuję to właśnie przez niskie zasolenie mamy w nim te wszystkie sinice i
  • Odpowiedz