Wpis z mikrobloga

#randomanimeshit #aisareroommate #amagaimaomi
#meisterpisze @zeligauskas @wykopowy_on @MlodyDziadzioSpamer @joookub @MrEid @bzykacz
Dawno niczego nie pisałem, mimo że obiecałem sobie, że będę wrzucał content przynajmniej raz na tydzień :(
Może trochę to nadrobię

Na początek zachęcam do wejścia na stronę https://www.yourmorals.org/ gdzie możecie dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy o sobie.

A kontynuując serie, dzisiaj napiszę trochę o 2 fundamencie moralnym- "sprawiedliwość/oszustwo".

Wyobraź sobie, że kolega z pracy proponuje ci, że przez 5 dni zajmie się twoją pracą, żebyś mógł dłużej zostać na wakacjach za granicą. Jak byś się poczuł? Homo oeconomicus(czyli człowiek ekonomiczny, o którym napisałem jakiś czas temu) byłby z tego powodu bardzo zadowolony, tak jakby dostał właśnie torebkę cukierków. Jednak wiemy, że nie dostaliśmy jej za darmo. To wielka przysługą, za którą trzeba będzie się kiedyś odwdzięczyć, nie wystarczy przywiezienie mu pamiątki z wakacji. Jeżeli miałbyś przyjąć tą propozycję, prawdopodobnie będziesz mu dziękował i zapewniał o wzajemności gdyby on pojechał na urlop.

Ewolucjoniści mawiają, że geny są samolubne, tzn. skłaniają się tylko do działań sprzyjających rozpowszechnianiu kopii tego genu. Jednym z ważniejszych odkryć dotyczących genezy moralności jest fakt, że "samolubne" geny, mogą dawać początek wielkodusznym stworzeniom jeżeli stworzenia te starannie wybierają adresatów swojej wielkoduszności. Nietrudno jet więc wyjaśnić altruizm wobec osób spokrewnionych, natomiast zagadką jest altruizm wobec osobników niespokrewnionych.

Jeden z badaczy(Travis) zauważył, że ewolucja może wytwarzać altruistów w gatunkach, w których osobniki zapamiętują swoje poprzednie interakcje z innymi osobnikami, a następnie ograniczają swoją życzliwość do tych, którzy prawdopodobnie odwzajemnią przysługę. Badacz doszedł do wniosku, że tok ewolucji ukształtował w nas zbiór emocji moralnych, które słaniają nas do nieustannej gry "coś za coś", zazwyczaj jesteśmy mili dla tych, których spotykamy pierwszy raz. Później jednak działami wybiórczo wybierając tych, którzy byli dla nas mili, natomiast stronimy od tych, którzy nas wykorzystywali.

Dziękuję tym, którzy to przeczytali i życzę wam dobrej nocy
źródło: comment_XaB0wZCn8hJrFbVMq12Q06qxUqE6i7ve.jpg
  • 3