Wpis z mikrobloga

Ale porażka. Polska drużyna zakwalifikowała się do Euro pierwszy raz od x lat, a ludzie już zgłupieli. Prawie jakbyśmy mistrzostwa wygrali. To samo po meczu Pl-Niemcy o pietruszkę. 2-0 i już musiał ktoś Niemców obrażać jakimiś naklejkami na znaki. Gorsza, zakompleksiona strona społeczeństwa, która nie wyszła jeszcze zza obory. #mecz #euro2016
  • 24
@Szyn4: Kiedy pierwszy raz od 4 lat? 4 lata temu odstali awans na prezent aby nie płakać, że podatnik nawalił kupę kasy i nawet tych łamag nie zobaczy. I oczywiście z grupy nie wyszli bo to było niemożliwe.
@Fall: No właśnie. Już zapomniałeś. (Chyba że należysz do tej drugiej grupy ludzi.)
@panjan1111:
Nope, to jest narzekanie. Jaki inny cel niż narzekanie ma Twój post? Do czego służy? Co chce zmienić? I po co?

Ludzie się cieszą. To dobrze. Sport jest świetny gdy daje radość. Teraz dał ludziom radość i trochę pozytywnych chwil. I to jest super. Niech to dziwne, może nielogiczne (ale zupełnie nieszkodliwe) szczęście trwa jak najdłużej. Skracanie go na siłę jest bezcelowe i szkodliwe (bo zmniejsza ilość szczęścia).
@Sh1eldeR: Ok, trochę narzekanie. Też się cieszę, że ludzie się cieszą, ale warto zwrócić uwagę, jak Polacy reagują na takie zwycięstwo, tej rangi i jak zareagowali po zwycięstwie z Niemcami. To świadczy o wielkim kompleksie niższości.
@panjan1111:
Zobacz na historię naszego footballu. Byliśmy wielcy. Potem bardzo się stoczyliśmy na długi czas. Piłka nożna to wciąż narodowy. Mnóstwo widzów. Wielkie wydarzenia.

Pamięć pozostała. Wyniki nie.

Teraz wyniki zaczynają pomału wracać. Polska piłka zaczyna wychodzić z kryzysu. Wg mnie to fenomenalne, że kibice reagują bardzo pozytywnie. To powinno dać dodatkową motywację Bońkowi, selekcjonerom, samym piłkarzom.

Uprawiałeś kiedyś sport na poważnie(j)? Miewałeś gorsze okresy? Może przerwy, które powodowały znaczy spadek
@panjan1111:
PS. Wiesz co jest bez sensu? Negatywne? Próby podcinania młodych jeszcze, ale już całkiem silnych skrzydeł, które wyrosły polskiej reprezentacji i kibicom.

Jakie są skutki narzekania i prób wygaszania takich (coraz liczniejszych) chwil szczęścia. Jakie są skutki cieszenia się i zagrzewania naszej repry do walki. Która droga jest lepsza? Korzystniejsza?

Zastanów się nad tym.
@Sh1eldeR: Spokojnie z tym podcinaniem skrzydeł :) Nigdy bym im tego nie powiedział. Tzn piłkarzom. To ich sprawa, ich sukcesy, celebrują to jak chcą. Na pewno się cieszą, bo jak napisałeś, musieli sporo przejść. Jednak kojarząc te dwa fakty, tzn np ten znak, oraz to jakiego kociokwiku prości ludzie dostali po samej ELIMINACJI odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o sport, tylko dokopanie komuś i poprostu jak tylko pojawi się jakaś
źródło: comment_fj9t1Aa09zqHORqQcOOl0A8P5iFlo540.jpg
@panjan1111:
Mi się wydaje, że nawet chęć SPORTOWEGO "dokopania komuś" czy radość z tego faktu -- nawet te rzeczy mogą być pozytywne.

Przesada zaczyna się, gdy robi się komuś krzywdę. Niemcy, oczywiście, na brak sukcesów w piłce nie narzekają. Więc to nie jest żadne kopanie leżącego. Bardziej radość z odgryzienia się im za liczne, wcześniejsze przypadki gdy złoili nam tyłki.

Oczywiście, kompletną porażką są np. kibole spuszczający #!$%@? losowym ludziom na
@Sh1eldeR: Ok. Ja mam inne zdanie :) Myślę, że piłka nożna nie jest jedynie sportem (jeśli chodzi o kibicowanie) a właśnie potrzebą utożsamienia się z jakąś grupą i walką. Jeśli zaczyna być to nie zdrowe, to nie znaczy, że to wina piłkarzy, tylko konkretnych nastrojów społecznych. To taka moja konkluzja, stąd ten ostry wywód na początku. Rozumiem Twoje spostrzeżenia. Ja patrzę z zewnątrz bo nie oglądam meczów. Może dlatego moja ocena
@panjan1111:
Ale "potrzeba utożsamiania się z jakąś grupą i walką" dotyczy bardzo różnych sportów i różnych kibiców. Nie tylko piłki nożnej. Rywalizacja towarzyszyła ludziom od zawsze. W sporcie głównie mężczyznom, ale przecież igrzyska czy walki gladiatorów oglądały również kobiety. Można było dostać dawkę emocji w bezpieczny sposób. Można było "wygrać" lub "przegrać", nie prowadząc nawet wojen. I ponownie: można było bardziej zapamiętywać porażki niż zwycięstwa.

To chyba niezły sposób na rozładowanie
To chyba niezły sposób na rozładowanie testosteronu lub otrzymanie solidnej dawki emocji. Mózgi wielu z nas tego potrzebują.


@Sh1eldeR: Oczywiście. Ale też dobry papierek lakmusowy aktualnych społecznych emocji, zachowań, nurtów.
@panjan1111: Jakich kompleksów? Niestety jesteś laikiem, który chyba niedawno skończył 15 lat, bo ciężko uwierzyć że osoba 15+ mogłaby takie bzdury wypisywać, każdy się cieszy jak dokopie komuś silniejszemu, czy sąsiadowi, to samo jest gdy Irlandia gra z Walią, Anglią, czy Francja z Włochami, Anglią, Niemcami itd. itd.