Wpis z mikrobloga

Do czego służy Haskell? W sensie jaka jest przewaga języków funkcyjnych nad imperatywnymi? Do jakiego konkretnego zadania idealnie nada się Haskell a C++ czy cokolwiek innego wysiądzie? #programowanie
  • 7
  • Odpowiedz
@henorek: http://www.wykop.pl/wpis/14664199/glupi-programisci-prawo-moore-a-predkosc-swiatla-1/
podobno jakieś są, ale ja nie widzę żadnych większych przewag w wykonywaniu dowolnego "luźno określonego" zadania. może niektóre algorytmy łatwiej jest zaimplementować, może chodzi o samą składnie (czyli język funkcyjny jest lepszy, bo jest funkcyjny).
według mnie, języki funkcyjne mają więcej minusów niż plusów w porównaniu do imperatywnych.
  • Odpowiedz
@henorek: Z tego co wiem (aczkolwiek dopiero ogarniam programowanie funkcyjne) potrafi być szybsze i mieć o wiele bardziej przejrzysty kod od programowania obiektowego + o wiele lepiej się sprawdza przy dużych ilościach danych i przy współbierzności (poprawcie mnie jeśli się mylę).
Poza tym istnieje tag: #programowaniefunkcyjne
  • Odpowiedz
@nnogi: to zależy do jakich zastosowań, bo to było dość ogólne stwierdzenie. przede wszystkim:
1. wszędzie tam, gdzie musi się komunikować ze światem zewnętrznym (operacje wejścia/wyjścia)
2. implementowanie wszystkiego rekurencyjnie to nie zawsze najlepszy pomysł, bo:
- trudność utrzymania (zawsze jakaś jest, nawet w zastosowaniach naukowych)
- nie zawsze się da i trzeba robić na około, w efekcie wymyślamy koło na nowo.
3. często jest trudniejsze i mniej naturalne od listy
  • Odpowiedz