Wpis z mikrobloga

Potwór nie potwór, byle był otwór


#losowawies

Samotwór – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie. Miejscowość po raz pierwszy zanotowana łacińskim dokumencie z 1272 roku jako Zsamotvor. Nazwa ta notowana później w 1274 jako Samothwora, a także w 1313 Samitphor, 1350 Zamovor, 1360 Sampfor i Samtphor, oraz w zgermanizowanych wersjach w 1422 Ronenburgk oraz w 1669 Rumberg.

W 1910 roku znaczenie nazwy miejscowości, która wówczas nazywała się Romberg tłumaczył jako Samotwora niemiecki językoznawca Paul Hefftner w swojej pracy o nazwach miejscowości ziemi wrocławskiej p.t. Ursprung und Bedeutung der Ortsnamen im Stadt und Landkreise Breslau. Wywodził on nazwę od dwóch polskich słów "samo" oraz "tworzyć się" podając znaczenie jako "samotworząca się" miejscowość - "Samotwora bedeutet Selbstgeschaffenes".

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest pałac, zbudowany w l. 1776-1781 - drugiej połowie XVIII w. w stylu klasycystycznym.

#wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Samotw%C3%B3r

#streetview KLIK

#heheszki #pogopsuszy #samotwor #wroclaw #gimbohumor #wies
pogop - Potwór nie potwór, byle był otwór

SPOILER

#losowawies

Samotwór – wie...

źródło: comment_DaFBR77dMPMGyzvmcBmhP0HrUwRUm6NS.jpg

Pobierz
  • 7
@pogop: nie kupuje tej historii o samotworzącej się wsi.
Czytałem chyba w Angorze którejś o słowach takich jak: samojeden, samotwór, samodwóch. Słowa, które już zniknęły z polszczyzny.
Te słowa określały liczbę osób. Teraz robimy coś samodzielnie, ale kiedyś mogliśmy to robić samodwóch.
Słowa określały liczbę osób w orszaku.