Wpis z mikrobloga

@Chael: 50%. Oczywiście o ile jesteś płatnikiem podatku VAT, ale to chyba oczywiste.

Można ew. pokusić się o zgłoszenie samochodu do urzędu na odpowiednim druku, prowadzenie ewidencji przebiegu dla celów VAT (wraz ze stanami licznika) i wtedy odliczać 100% VAT ale jest to mocno obwarowane przepisami. Jak chcesz o tym coś wiedzieć to pytaj, bo nie wiem czy jest sens się rozpisywać.
@chomikagresor: To ja się podłącze do pytania.
Mam samochód. Nie chodzi w sumie o paliwo, ale o koszta ogólne - części eksploatacyjne itp.
Problemem jest to, że to jest samochód 50% na rodzica. (wiadomo, ubezpieczenia :P)
Czy wystarczy podpisać umowę miedzy rodzicem, a mną na użytek pojazdu? Czy to wystarczy do prowadzenia kilometrówek?
@edgar_k: może nie do końca sprecyzowałem pytanie: mogę odliczyć tylko to, co zostałe przejechane z drogi od miejsca zamieszkania do pracy i spowrotem, tak? Co z kosztami eksploatacyjnymi, tak jak zapytał @Kofels?
@Kofels: podpisujesz umowę z rodzicem na użyczenie pojazdu do działalności gospodarczej i jazda. Tylko pamiętaj o tym że bez prowadzenia kilometrówki możesz odliczać 50% od paliwa i eksploatacji
Czy wystarczy podpisać umowę miedzy rodzicem, a mną na użytek pojazdu? Czy to wystarczy do prowadzenia kilometrówek?


@Kofels: tak.

mogę odliczyć tylko to, co zostałe przejechane z drogi od miejsca zamieszkania do pracy i spowrotem, tak? Co z kosztami eksploatacyjnymi, tak jak zapytał


@Chael: tak. A koszty eksploatacyjne VAT w całości (naprawdy, części etc)
@Chael: kiedys ktos mi mowil ze najlepiej kupic najtanszy agregat i brac faktury na "sprzet budowlany" czy jakos tak
i nie trzeba nawet auta na firme miec zeby odliczac
ale pewnie nie przy kazdej dzialanosci to wypali
@edgar_k: zatem jak US może się przyczepić za naprawy lub części? Tzn. w jaki sposób mogą wykazać, że nie stało się to podczas użytkowania pojazdu w celach stricte prowadzenia GD?

@mamFAJNYnick: nie no bez jaj :D
@Chael: Po to prowadzisz kilometrówke, aby mieć określoną maksymalną kwote do wliczenia w koszta na podstawie stawki i kilometrów. Ja tak to rozumiem.
Czyli jak prowadzę zewidencjonowaną kilometrówkę, gdzie dokładnie opisuje gdzie i kiedy jechałem to mogę odliczyć 100% od dochodu>?


@Kofels: odliczyć 100% czego? Kwote netto odliczasz w całości, VAT w ograniczonym zakresie (50%).

@Chael: > zatem jak US może się przyczepić za naprawy lub części? Tzn. w jaki sposób mogą wykazać, że nie stało się to podczas użytkowania pojazdu w celach stricte prowadzenia GD?

przyczepić zawsze się może. Tak samo jak