Wpis z mikrobloga

#pytanie do ludzi znających się na #ngo i #podatki

Mam taką sytuację :

1) Janusz pracuje (umowa o dzieło) w firmie Złomex i zarabia 1000zł netto
2) Janusz bardzo lubi fundację "Lubię Piwo" i chce im przelewać co miesiąc 100% swoich zarobków (czyli całość)
3) Firma Złomex robi regularne przelewy do fundacji "Lubię Piwo"
4) Z punktu widzenia prawa, firma Złomex i fundacja "Lubię Piwo" nie są nijak powiązane

Teraz pytanie brzmi:
Czy firma Złomex może odliczyć od swojego podatku przelewy na fundację "Lubię Piwo" i traktować je jako darowiznę?

+ #ksiegowosc
  • 6
  • Odpowiedz
@Jotemov12: ma to na celu przekazanie całej pensji Janusza na rzecz fundacji + odpis podatkowy po stronie firmy (takie Win-Win). Firma chciałaby po prostu na tym dodatkowo zyskać, a Janusz ma to gdzieś i chce po prostu zrobić dobry uczynek. Pytanie, czy to legalne dla firmy.
  • Odpowiedz
  • 0
Nie znam sie ale z jakiej racji firma ma miec profit tylko dlatego ze ich pracownik podal konto fundacji jako swoje?
  • Odpowiedz
  • 0
Na moje oko to kiegowa zlomexu nie powinna przelewac na obce konta a jak chce odpis to zlomex musi podpisac umowe z fundacja a janusz pracowac dla niej jako wolontariusz
  • Odpowiedz
@breja: Jako wolontariusz to mógłbym pracować przy celach statutowych fundacji, czyli nie dla tej firmy.

@imlmpe: Jak dla mnie to pracownik przelewa, a nie firma i nie ma ona podstaw to odpisywania sobie, ale ja tam się nie znam (a w tym kraju jak coś jest na logikę, to może być całkiem odwrotnie).
  • Odpowiedz