Wpis z mikrobloga

Mireczki planuję swoją pierwszego RIS-a i planuję coś takiego:
planuję swojego pierwszego RIS-a i oto zasyp na jakim mam robić:

5kg pale ale
3 kg monachijskiego
0,6 kg Jęczmień palony
0,5 kg Cararoma lub 0,5 kg special b nie wiem który wybrać
0,5 kg Caramunich
0,4 kg płatki owsiane
0,4 kg płatki żytnie
0,4 kg carafa
0,3 kg czekoladowy crisp
Dodatkowo mam jeszcze i nie wiem czy sypać:
0,5 kg pszenicy, nie wiem czy się nada do RIS ?: <
0,4 kg Crystal 150
i jakieś 0,2 kg żytniego
Chmielenie :
50g Marynka 60 min
50 Lubelski 30 min
Drożdże : gęstwa po US-05

jakieś modyfikacje? całość będzie zacierana w garze 50l
#piwowarstwo
  • 23
Tak, wszystko wygląda poprawnie. Zasyp z pszenicy też ok, bo nic przyjemniejszego niż oglądanie betonowej, kawowej piany w RISie. Rada ode mnie. Upewnij sie ze dobrze odfermentuje, moj poszedl do butelek nieco za wczesnie i malo ich nie rozsadzil. Po drugie miej cierpliwość. Ja swojego RISa chcialem juz wylewać, ale po pół roku okazalo sie, ze piwo wyszlo wybitne. No i ostatnia rada - zrób wszystko co możesz, żeby usprawnić filtrację. Przy
@stjimmy: Ja się zastanawiam po co ten Lubelski. Goryczki praktycznie nie wniesie, na aromat też nie ma co liczyć. Nie wiem jaki planujesz ekstrakt, ale dałbym więcej chmielu, inaczej po roku piwo zrobi się bardzo słodkie.
@Nemrod: Czyli więcej sypnąć Marynki? Mam jeszcze resztki różnych odmian amerykańskich - Simcoe, Chinook itp, ale nie wiem czy jest sens ich używać w RIS-ie. Mam też trochę Fuggles
@lechoslaw: Ok to dorzucę jeszcze szyszki Marynki suszone bo mam 50g i 50g granulatu. Blg - myślę około 27. Drożdże planuję zebrać gęstwę, po sweet stoucie 15 blg który akurat fermentuję - więc tygodniowa gęstwa US-05 całość którą zbiorę
@stjimmy: Weź to wrzuć w jakiegoś Brewtargeta albo w inny program: policzy ci IBU i IBU/GU. Im większy ekstrakt, tym więcej potrzebujesz goryczki. Lubelski wniesie jej bardzo mało - wyrzuć go z receptury lub daj na godzinę. Wtedy będzie ok. 65 IBU, co moim zdaniem i tak jest mało dla RISa.
@Nemrod: No to może sypnąć też trochę Chinooka? Ma aromaty żywiczne więc nie będzie się kłócić z RISem a i tak po pół roku niewiele zostanie z jego aromatu
@stjimmy:
zrezygnuj z marynki i lubelskiego na rzecz innych chmieli, najlepiej amerykańskich. To co potrafi być w sklepach pod tymi nazwami to nawet nie stało obok dobrego chmielu.

Generalnie - jakikolwiek zasyp się zrobi, przy zachowaniu grama rozsądku, to będzie dobrze. Najważniejsza jest fermentacja - jeśli to się spieprzy, to najlepszy zasyp nie pomoże. A przy dobrej fermentacji na samym pale ale z odrobiną palonego wyszłoby smaczne...
. Najważniejsza jest fermentacja - jeśli to się spieprzy, to najlepszy zasyp nie pomoże. A przy dobrej fermentacji na samym pale ale z odrobiną palonego wyszłoby smaczne...


@BrowarPERUN: Zdecydowałem się na sypnięcie Marynki + Chinooka 50+20 na 60 minut. A niektóre chmiele to rzeczywiście jest lipa, ostatnio kupiłem Fuggles to w granulacie było pełno jakiś gałązek i innego gunwa: << fermentacja minimum 2 tyg na gęstwie + burzliwa , temp poniżej
@stjimmy: przemyśl jeszcze raz te płatki owsiane i żytnie, bo jeśli filtrujesz normalnie sraczwężykiem to nastaw się na dłuuuugie popołudnie, ja już dwa razy zrobiłem ten błąd i nigdy więcej, ewentualnie można by pomyśleć, czy nie da się ich jakoś oddzielnie zatrzeć, może ktoś bardziej doświadczony niech się wypowie
@dlolb: używam sraczwezyka. płatki owsiane będą błyskawiczne wiec powinny pójść bez problemu. Płatki zytnie mam zamiar kleikowac. Ogólnie chciałbym uzyskać efekt gęstego płynu, jak olej silnikowy wiec płatki w tym chyba pomogą.
@stjimmy: chodzi o to, że nie da się tego później przefiltrować, ja wiem, że ten efekt jest kuszący, sam się na to nabrałem dwa razy i dwa razy potem żałowałem, filtracja staje na amen i nic nie zrobisz, ja to jakoś zasysałem pompką w końcu, no i oczywiście po 4 godzinach pogodziłem się z tym, że fatalnie było przefiltrowane