Wpis z mikrobloga

Czytałem poradnik @jurii na temat robienia cydru, ale trochę za późno. Więc tak, kupiłem drożdze Madeira (?) i rozpuściłem je 3 dni temu w małej buteleczce z wodą jak było na opakowaniu, dodając trochę cukru i minialnie pożywki. Sądząc po zapachu ładnie fermentują. Tylko, że one nie wyglądają tak jak tu
http://www.wykop.pl/ramka/1996600/jak-zrobic-smaczny-cydr/
tylko bardziej jak takie wiórki. Będą takie drożdze dobre? I czy nie jest za późno na wlanie? I jak to wlać? Razem z tymi wiórkami czy po prostu wlać samą wodę przez gazę i liczyć na to, że wymieszają się z dzikimi drożdżami (cydr z moich jabłek) ?

#cydr #alkohol #pijzwykopem #pytanie
  • 7
  • Odpowiedz
@jurii: Jak miałbyś czas to mam kilka pytań.
1. Czym się różni pożywka do drożdży od cukru? Bo jedzą to i to. Cukier daje procenty a pożywka sprawia po prostu, że nie umrą? Co jak dam jej za dużo?
2. Czyli nic się nie stało, że drożdze fermentują już 3 dzień same w wodzie? Czy lepiej kupić nowe i wsypać od razu?
2b) jeżeli te będą ok to ten gatunek Madeira ujdzie do cydru?
3. Niestety nie mam cukromierza, ile taki sok z sokowirówki z przeciętnie słodkich jabłek ma cukru w g/l (ew ile %% wyjdzie jeżeli nie będę dosypywał cukru). (widziałem na yt jak koleś wlał cały garnek cukru jeszcze przed gazowaniem i zastanawiam się czy nie wyjdzie mi 1% jak nie dodam cukru)
4. Cydr słodzę stewią w momencie rozlewania
  • Odpowiedz
@Herm1t:

AD1. Pozywka to to, czego potrzebują do wzrostu. Budują dzięki temu swoje komórki, cukier to trochę za mało. Potrzebują minerałów, witamin i "budulca"- najczęściej suche ściany komórkowe innych drożdży.

AD2. Nie, to nawet dobrze- nawodniły sie i teraz sa gotowe do pracy. Wrzucenie ich do roztworu z dużą zawartością cukru naraziłoby komórki na duży stres osmotyczny i pewnie by
  • Odpowiedz
@Herm1t: Tylko do gazowania, do soku nigdy. Jak jest bardzo mało cukru wole odparować wodę. Z kolei jak nie chce mi się robić cydru, a mam nadmiar jabłek robię sobie wzmacniane wino właśnie z cukrem (2kg/10kg jabłek) i puszczam na kolumnę. Zajebisty spirytus jabłkowy.
  • Odpowiedz