Wpis z mikrobloga

Mireczki ! Wczoraj warzyłem z kumplami pierwszą warkę (milk stout z przepisu Tomka Kopyry z blogu blog.kopyra.com). Jak to pierwsza warka #!$%@?śmy ile się tylko dało xD , dlatego mam kilka pytań do bardziej doświadczonych.
1. W jaki sposób ustawiacie garnek na kuchence gazowej ? Mamy garnek 40l, i zastanawaim się nad optymalnym ustawieniem. Korzystacie tylko z jednego palnika czy grzejecie na 3 nie do końca znajdujące sie pod garnkiem ?
2. Jak trzymacie temperatury podczas przerw na zacieranie ? Używacie jakichś ręczników czy po prostu jak wyjdzie wam za mała podczas przerwy to podgrzewacie jeszcze trochę ?

#piwowarstwo
  • 10
@Hankete:
1. Przede wszystkim tak, żeby nie spalić szafek. Ja trzymałem na dwóch i mam pęknięcie na blacie. Polecam taboret gazowy.
2. Podgrzewam co 10-15 minut. Temperaturę można utrzymać dzięki lodówce turystycznej, ewentualnie inwestycja w gar stalowy z podwójnym dnem.
@Hankete: dobrym rozwiązaniem jest taboret, jeżeli nie posiadasz to albo 2 palniki, jak wcześniej pisali, albo dodatkowo grzałka zanurzeniowa.
Odnośnie temperatury, spokojnie można co jakiś czas podgrzewać. Trzeba to jednak robić na wolnym płomieniu, pamiętając o tym, żeby słód od spodu porządnie wymieszać. Tak żeby prze mierzeniem temperatury, mieć pewność że w całym garze jest podobna temperatura.
@Hankete: Co do 2. pytania to właśnie zacieram dry stouta, po podgrzaniu garnek postawiłem na styropian + owinąłem w 2 kurtki i jakąś kołdrę. Temperatura przez 50min spadła o 0,5 C albo i mniej.