Wpis z mikrobloga

Panowie (nie widziałem różowych piszących pod tym tagiem) pomóżcie. Jak już pisałem, grałem ostatnio bodaj w styczniu. Nie wiem ile patchy wyszło, ale to atm jest inna gra. Chcę dla rozgrzewki podbić świat jako Przenajświętsza. Tylko:

a) czy mi się wydaje czy maksymalnie przyspieszony czas zasuwa jak dziki? - Ale to mały pikuś.
b) co się stało z Dr. Österreich? Zazwyczaj szło się z nimi na Węgrów i ZNMP a teraz Austria i Węgrzy to przyjaciele.
c) czemu da cholerna, słaba wojskowa kawa, Dania wchodzi w sojusz z krzyżakami? I co jej po tym, że ma we mnie wroga?
d) z kim wiązać sojusz? Z BBB?
e) wiem, że jest spora losowość jeżeli chodzi o rozwój sytuacji, ale kogo łoić po upodleniu krzyżaków?


#europauniversalis4 #europauniversalis #eu4
  • 22
@Danjou: Austria na początek jest ok ale szybko się obraża. Możesz zastanowić się nad Francją ewentualnie Burgundią jak urośnie i chcesz walczyć z HRE. Ewentualnie ze Szwecją możesz iść na Rosję ale z tego co pamiętam to oni i tak dostają #!$%@?. Ogółem jak już połączysz się z Litwą to jeśli nikt duży nie chce sojuszy to wasalizuj małe państewka bo i tak jesteś wystarczająco silny żeby sam się obronić.
@ciasteczkowy-potwor: No właśnie chcę sojusznika na dłużej. Tak do 1600. Wtedy nie powinno być już Moskwy a Przenajświętsza powinna być już do uralu. Szwecję i tak planuje zjeść. Potem ottomani i na koniec zachód. Więc i BBB.
@Danjou: akurat gram kampanie Rzepą (i kończę podbijać Indie dla achika :d), ja zrobiłem to tak:
Na start sklepałem Teutonów, im zawsze oklep się należy c: Przy okazji podkarmiłem Litwę, dając im trochę ziem na Inflantach. Potem poszedłem na Nowogród. Cały czas trzymałem się przy tym z Czechami.
Miałem trochę problemów po tym, bo Węgry i Moskwa zawarły sojusz, więc jedyne co to znowu sklepałem Teutonów (karmiąc przy tym Litwę). Nowogród
@KtosMiZajalNickElas: #!$%@?... Od czego zależy czas na jaki narzucany jest traktat pokojowy?15 lat mam do, 1465 czekać aż będę mógł wykończyć ZNMP. Czechy spoko sojusznik. Tylko czy warto kraść im tron jak będzie okazja?
@Danjou: od tego ile % warscore weźmiesz. Więcej -> dłuższy truce. 0% to bardzo krótki wpada, chyba 5 lat.
Kraść im tron zawsze warto, zawsze lojalny przydupas :v tylko uważaj, żeby nie wziąć na talerz więcej niż zjeść, szczególnie, jakby Czesi mieli fajnych sojuszników ;)