Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki, może wy lepiej znacie się na tego typu sprawach wydziału komunikacji. Kupiłem dwa tygodnie temu motor (starą ETZetkę) na obcych blachach. Nie zdążyłem jeszcze jej przerejestrować. Teraz znalazłem sprzedawcę, który jest mi chętny sprzedać lepszy model i za mniejszą cenę. Chciałbym go kupić i sprzedać ten, który u mnie stoi. Czy mogę tak zrobić? Tzn. czy nie grożą mi jakieś dodatkowe opłaty a potencjalnego kupca kłopoty, jeśli sprzedam ten nieprzerejestrowany? Czytałem, że jakbym zdążył zarejestrować go na siebie, to musiałbym czekać ze sprzedażą pół roku. W innym przypadku trzeba by było płacić podatek od wzbogacenia. Czy ww. opisanym przypadku takie coś mi "grozi"?
(Z góry przepraszam, jeśli nadużyłem tagów)
#pytanie #mirkoradzi #kiciochpyta #motoryzacja #motocykle
  • 8
@Medioholik: w zeznaniu będziesz musiał wykazać sprzedaż motocykla jeśli nie minęło 6 miesięcy. Jeśli na nim zarobisz, to płacisz od tego podatek, a jeśli nie to nie. Ja mam to samo, bo Hondzinę pogoniłam na 3 dni przed upływem pół roku, więc wpiszę w przychody inne w PITa.
@Medioholik: Nie muszisz na siebie rejestrowac. Wazne,zebys mial tylko ciaglosc umow. Czyli umowe z popzendim wlascicielem i zeby nie bylo dnia pustego. Nawet jakbys kupil nieprzerejestrowany od 5 poprzenich wlascicieli i beda umowy to spokojnie zarejestruja Ci. Jak sprzedaz (z zyskiem!) przed 6 miesiacami od kupna to musisz zaplacic podatek od wzboacenia (2%), ale wystarczy,ze na umowe z nowym wlascicielem wpiszesz kwote nizsza (albo taka sama) jak na Twojej i nic
@Medioholik: I pamiętaj tylko opłacić w skarbówce 2% podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC-3). To czy go zarejestrujesz czy nie to twoja sprawa, bez problemu możesz go sprzedać dalej przekazując tylko poprzednią umowę kupna, ale za nieopłacenie tego podatku skarbówka może Cię później trochę pognębić (masz na to 2 tygodnie od daty kupna). Jedyny wyjątek - wartość pojazdu jest mniejsza niż 1000 zł lub kupiłeś go na fakturę (np. z komisu)