Wpis z mikrobloga

Heja mirasy,
Potrzebuję porady w sprawie umiejscowienia sprzętu w kuchni, ponieważ na necie są różne opinie i nie wiem czego się trzymać.
1) jak daleko od grzejnika powinna znajdować się lodówka (w zabudowie i bez zabudowy)?
2) jak daleko od lodówki powinien znajdować się słupek z piekarnikiem i mikrofalą w zabudowie?
3) czy piekarnik (elektryczny) może być na innej ścianie niż jest komin?
4) czy zmywarkę można umieścić na prostopadłej ścianie, mimo że woda i spływ jest na innej?

Rysunek podglądowy kuchni też umieszczam, żeby było łatwiej ogarnąć moje dylematy.
#budownictwo #kuchnia #aranzacjawnetrz #pytanie #pytaniedoeksperta
kornolio - Heja mirasy, 
Potrzebuję porady w sprawie umiejscowienia sprzętu w kuchni...

źródło: comment_z7XTelpyD9dmvmOqlhICoJ8mqCOpNFil.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@kornolio:
1) spokojnie może być tak, jak na rysunku
2) niektórzy montują obok siebie, nie słyszałem żeby ktoś miał z tym problem
3) może, piekarnik nie potrzebuje w ogóle komina
4) musi być zapewniony spadek rurki kanalizacyjnej, jeśli zmieści się ona za meblami to może tak być (ja bym ją wkuł w ścianę)
  • Odpowiedz
2) jak daleko od lodówki powinien znajdować się słupek z piekarnikiem i mikrofalą w zabudowie?


@kornolio: Może być bezpośrednio obok siebie, mam kilkuletni piekarnik i ma chłodzone ściany.
  • Odpowiedz
@kornolio: ja mam piekarnik + mikro fala zaraz obok lodówki (w jednej ścianie - lodówka z jednej, piekarnik z drugiej strony) i to nie jest nigdy problemem.
Problemem za to jest kompletny brak cyrkulacji powietrza, bo lodówka jest za bardzo zabudowana z tyłu. Pilnuj, by miała gdzie odprowadzać ciepło i by zabudowa nie była zbyt blisko chłodnicy
  • Odpowiedz
@kornolio: Pamiętaj o jednej rzeczy - w którą stronę lodówka się otwiera i na jakiej wysokości masz parapet.

PS. Zlew obok płyty to średni pomysł - zawsze czymś chlapniesz na płytę, a one mają zabezpieczenia przeciw zalaniu i będzie się wyłączać lub piszczeć.
  • Odpowiedz
@kornolio: nie ustawiaj płyty pod samą ścianą bokiem bo to jest dramat najgorszy z możliwych, zrób tam minimum 20-30cm przerwy tym bardziej, że chcesz mieć zlew obok płyty. Ja mam tak teraz jak Ty narysowałeś i korzystanie z kuchenki jest niesamowicie #!$%@?ące.
  • Odpowiedz
jak daleko od lodówki powinien znajdować się słupek z piekarnikiem i mikrofalą w zabudowie?


@kornolio: To zależy, jeżeli to jest lodówka bez zabudowy, to musi zwrócić uwagę na to gdzie lodówka ma wymiennik ciepła. Jeżeli klasycznie z tyłu, to mogą być obok siebie, jeżeli wymienniki ciepła będą w sianach bocznych, np. część nowych lodówek Samsunga, to musisz mieć min. 5 cm przerwy między lodówką a szafą lub ścianą.
@Scorpio412:

Może
  • Odpowiedz
@mpmp-pmpm: rury od zmywarki nie wkuję w ścianę, ponieważ stracę gwarancję jak będę robił takie własne przeróbki. Także tylko na wierzchu mogłaby lecieć za szafkami. Najbardziej mnie martwiło tylko te zgięcie rury na narożniku, czy by tam zator z resztek jedzenia po paru latach się nie utworzył.
@elemenTH: @mjurkowski: Z tą płytą pod tym kątem nie pomyślałem, że ergonomiczne to skopałem. Teraz sprawdzam na wynajmowanym i duży gar jest
  • Odpowiedz
lodówka najlepiej, żeby z tył nie była zabudowana ze względu na odprowadzanie ciepła

@kornolio: Lodówki do zabudowy to chyba standardowo mają wymiennik z tyły i się go raczej nie zabudowuje, tzn. ścianki boczne zabudowy dochodzą do ściany, ale zostawiasz przerwę ok.5cm (dokładna odległość powinna być w instrukcji lodówki) między wymiennikiem i zostawiasz otwór na górze przerwy, co by ciepło miało jak uciec.

jak jest lodówka niezabudowana, to w sumie też z
  • Odpowiedz
@kornolio: do tego masz zlew obok kuchenki, mam tak teraz dokładnie jak narysowałeś czyli zlew, kuchenką i ściana, klnę na to codziennie. Zlew zamontuj może na rogu tam chyba, że chcesz 2 komorowy to trudniej.
  • Odpowiedz
@elemenTH: No właśnie mój #rozowypasek chce mieć dwukomorowy zlew, i nie na rogu. W sumie to trochę podzielam jej zdanie, bo teraz mamy jednokomorowy i się z nim męczymy. Ale udało się tak przeprojektować, że między kominem a płytą jest 10 cm, a między płytą z zlewem 20 cm i powinno się pomieścić.

Ok, dzięki Wam za pomoc :)
  • Odpowiedz
do tego masz zlew obok kuchenki, mam tak teraz dokładnie jak narysowałeś czyli zlew, kuchenką i ściana, klnę na to codziennie.


@elemenTH: Dlaczego? sam za chwilę będę robił kuchnię i właśnie chcę mieć zlew obok kuchenki.
  • Odpowiedz
@mpmp-pmpm: Na wszystkie rury, elektrykę itp. Takie przeróbki musi mi zrobić developer przez tynkami, żeby w razie czego mi uznali reklamację. Sam mogę zrobić, tylko odpukać w niemalowane, jak mi zaleje bo rura pękła, to wtedy nie będę miał prawa ubiegać od developera o odszkodowanie i wymianę.
  • Odpowiedz
@kornolio: Jak masz możliwość załatwić to jeszcze z developerem, to zleć mu do zrobienia. A jak nie, to normalnie na własną rękę możesz (weź sobie hydraulika). Rękojmii nie utracisz, każda usterka, nie dotycząca tej konkretnej rurki, musi być uznana przez dewelopera.
  • Odpowiedz