Wpis z mikrobloga

Mirki tak się zastanawiam, jeśli wywalilibyśmy ze szkół religię, co popieram, to dlaczego nie wyrzucić innych gównoprzedmiotów, typu muzyka, plastyka, wf. Rozumiem, że spina o religię to kwestia światopoglądowa, ale chyba pozbycie się reszty pierdół (które nie są niczym ważnym, nic nie dają) powinno pasować wszystkim, uczniom, bo mniej zajęć (na poziomie gimnazjum, przynajmniej kiedy ja je kończyłem wf, plastyka, muzyka, religia i technika to było jakieś 8 godzin tygodniowo, w liceum 5), rodzicom, bo mają więcej czasu na kontakt z dziećmi, no i wszystkim płacącym podatki, bo oszczędzamy.
Poza tym zawsze narzucić powiedzmy Ośrodkom Kultury obowiązek organizowania tego typu kół zainteresowań, bo póki co i tak na nie płacimy, a tak właściwie większość z nich gówno robi.
Co o tym myślicie?
#polityka #neuropa #edukacja #4konserwy
  • 24
@omik: @erbo: @Pieron: To proszę, podzielcie się czego to wartościowego nauczyliście się na plastyce? Na muzyce? Na wfie? Bo cholera, z czegokolwiek innego można coś wynieść, nie ważne, czy jest to fizyka albo matematyka, która potem będzie potrzebna na (i po) polibudzie, czy przedmioty humanistyczne, rozszerzające perspektywy na otaczający nas świat czy cokolwiek w tym stylu.
@gerbilos: To są przedmioty które są źle nauczane. Mają w założeniu uczyć pewnej wrażliwości na estetykę. Historia muzyki i sztuki to także historia naszej kultury i społeczeństwa. Brak wrażliwości estetycznej widzimy potem na ulicach, gdzie są gównoreklamy, tandetne ubrania, a ludzie wstydzą się swoich zdolności, wstydzą się coś narysować, przemawiać publicznie, zaśpiewać coś.
@TV-Niezaleznych: Jeśli masz zamiar siedzieć tutaj i #!$%@?ć jaka to religia jest istotna to sobie daruj. A już w szczególności odpuść argument jak to polska religia bazuje na katolicyzmie, co może być prawdą, ale ma się nijak to klepania i zapamiętywania kolejnych modlitw, do czego w większości sprowadza się religia.
@gerbilos: po plastyce znam historię obrazu "dziewczyna z perłą" i znam impresjonizm, na muzyce poznałem Chopina i wiem jak działa fortepian, na wfie fajnie się grało z kumplami. Sumarycznie, dzięki temu nie jestem burakiem.
@urs6: Masz rację, jednak nie widzę powodu, żeby robić z tego osobne przedmioty. Do tego istnieje już przedmiot który powinien zajmować się z przytoczonymi przez Ciebie zagadnieniami, jest to Wiedza o Kulturze.
To proszę, podzielcie się czego to wartościowego nauczyliście się na plastyce? Na muzyce? Na wfie?


@gerbilos: Wykształcenie ogólne jest obligatoryjne do gimnazjum włącznie - czyli dotyczy ogólnej wiedzy, a nie wyprofilowanej dla robotnika czy pracownika innej dziedziny i jak najbardziej ma sens.
@TV-Niezaleznych:

Nie, po prostu naszym zdaniem mniejszość nie powinna decydować co jest w programie a >co nie. Jest możliwość nieuczęszczania na lekcje religii - proszę bardzo.

Ok, tylko sprawdźmy, czy mniejszość nie stała się jeszcze większością. W planach jest referendum, podpisy są zbierane teoretycznie na ustawę, ale dlaczgo nie miałoby się to skończyć dodatkowym pytaniem na referendum? Niech lud się wypowie, Vox populi, vox dei.

Wykształcenie ogólne jest obligatoryjne do gimnazjum
@urs6: No dokładnie, ale to właśnie na nie traci się po 2 godziny tygodniowo podczas nauki w gimnazjum. Z czego we większości szkół jest to czas stracony na śpiew albo rysowanie, nie na naukę o klasykach, dziełach sztuki albo czymkolwiek w tym stylu.