Wpis z mikrobloga

Nie chcę rozpętać burzy, ale zamierzam przesiąść się, albo spróbować, na #linux. I teraz pytanie: jakie distro wybrać?

Pytam poważnie. Ktoś pisał o #archlinux - to nie dla mnie, za dużo grzebania we flakach.
#ubuntu, mint itp debiano pochodne - miałem i to jakieś takie nijakie.
może ten cały antergos? Jest to Arch i nie trzeba się bawić.
Generalnie szukam czegoś, gdzie przy niewielkim nakładzie czasu jaki spędzę na konfiguracji będzie działać grafika zintegrowana intela i geforce w 3d, wifi intela z bluetooth, conexant audio.
No i żeby społeczność też była większa, żeby w razie czego miał gdzie poszukać.
  • 18
@zerthimon: na start lepiej wybierz Ubuntu albo Fedorę. Jak się podszkolisz z obsługi to potem będziesz mógł zmieniać. Reszta dystrybucji nie jest prosta w instalacji dla osoby która nie pracowała z linuksem. Żeby się potem nie męczyć przy instalacji warto wpierw pewne ogólne podstawy poznać używając wspomnianych dystrybucji.
Generalnie szukam czegoś, gdzie przy niewielkim nakładzie czasu jaki spędzę na konfiguracji będzie działać grafika zintegrowana intela i geforce w 3d, wifi intela z bluetooth, conexant audio.


@ksiak: Czyli pewnie są osoby, które ostatnio bawiły się i powiedzą mi: "stary weź zainstaluj OhMyGodLinux123.99.23 on nie ma problemów ze sterownikami, wszystko w nim działa cacy"

Na takie coś liczyłem.
@zerthimon: no to przecież można to na Google znaleźć. Wiesz jaką masz kartę graficzną i WiFi. Wrzuć prodid oraz vendorid w wyszukiwarkę i poczytaj co ludzie piszą. Skoro nie jesteś początkującym użytkownikiem Linuksa, to raczej powinieneś sobie zdawać sprawę z faktu, że problematyka sterowników to w gruncie rzeczy temat kerneli, nic więcej. Środowisko graficzne natomiast w każdej chwili możesz zmienić. Dodatkowo, pragnę zauważyć możliwość wystąpienia problemów na Twoim komputerze np z
kerneli


@ksiak: Kiedyś Slackware konfigurowałem potem właśnie dotarłem do kompilacji jądra bo te nie obsługiwało grafiki intel. Co to były za noce spędzone na szukaniu pod windowsem, pisaniu notatek i klepaniu w konsoli linuxowej.