Wpis z mikrobloga

Zakupiłem Redmi Note 2 w Goldway, mam w związku z tym kilka pytań:
1) Prawda li to, że spora u nich szansa na VAT? Czy warto prosić ich o oznaczenie paczki jako gift i obniżenie wartości? Jestem przygotowany mentalnie na to, że będzie trzeba zasilić budżet państwa ale coż, wolałbym nie.
2) Czy VAT jest naliczany od wartości telefonu (cena przed zastosowaniem kuponów) czy od faktycznie zapłaconej kwoty (po kuponach). Logicznym się wydaje wariant drugi, ale na wszelki wypadek się pytam - cobym nie wydał na tych przecenach tak dużo, że mi na podatek nei styknie :)
3) czy VAT naliczany jest post factum odbioru, tzn. czy paczka będzie zatrzymana przez UC dopóki, dopóty nie uiszczę VATu?
#aliexpress
  • 14
@meathor:
1. raczej opisanie paczki nie ma już znaczenia
2. od kwoty, która zapłaciłeś
3. można to chyba na dwa sposoby rozwiązać
a) płacisz i dopiero po zaksięgowanie wpłaty wysyłają Ci z UC zakupiony towar
b) za pobraniem, gdzie VAT opłacasz listonoszowi przy odbiorze

(mogę się mylić, dawno w tym nie siedziałem)
@meathor: 80-90% paczek od Goldwaya dostaje VAT, kiedyś tak nie było, nie wiem czy urzędnicy już patrzą od kogo ta paczka, ale prawdopodobnie tak. Miałem od nich zamówić, ale zrezygnowałem właśnie z tego powodu, zresztą masz napisane w regulaminie, że jeśli w twoim kraju trzeba opłacić opłaty celne to należy to zrobić, nie wiem jak oznaczają paczki, ale coś tych urzędasów przyciąga do nich, że lądują na rtg.
@cdrw: nie wprowadzaj mirka w błąd. Nie ma znaczenia czy mieszka w rejonie WER Warszawa, WER Zabrze czy innego WER. Paczki, które wzbudzają swoim gabarytem UC idą na RTG w WER Warszawa i tam są oznaczane do oclenia. Natomiast całą procedurę (wysyłka dokumentów i dowodu wpłaty) przeprowadza lokalny WER.
@emitar: @meathor:
2. Wcale nie jest tak, że Vat liczony jest od kwoty, którą zapłaciłeś. Były przypadki, że kupowało się Huawei na wishu kilka złotych i przy zatrzymaniu Vat liczony był albo na podstawie rzeczywistej ceny na portalu (nie tej omyłkowej) albo celnicy określali sami jego wartość na podstawie dostępnych cenników.
Jak ostatnio zamawiałem telefon używając kuponów to na paczce i tak miałem napisaną wartość normalną (przed użyciem kuponów). Pewnie
@Kypy: przecież to logiczne, jeśli kwota jest dziwnie mała to korzystają ze swoich 'ceników' gdyby nie to, to janusze allegro braliby całe kartony z fakturami na 1$, bo reszta kasy szłaby osobno do chińczyka.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wiem już wszystko. Nie ma spiny z VATem - jak ma być to będzie, nawet z podatkiem ten telefon jest pół darmo z kuponami imo. Jeszcze jak opodatkują kwotę faktyczną, postkuponową to już w ogóle bajerancko.