Wpis z mikrobloga

Prusa i3 (bez boxa) jest konstrukcją tak złą i nieprzemyślaną, że żałuję porywania się na nią w ogóle. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nawet nie chcę myśleć jak źle działało i2 czy jeszcze wcześniejsza wersja.

Zamówiłem sobie już śruby tr10x2, będę to przerabiał jak w porządnym CNC. Wcale to drożej nie wyjdzie, jak wersja na paskach. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Ma ktoś może link do jakiegoś fajnego extruderka z hobbed boltem pasującego do prusy?

#druk3d #drukarki3d #reprap
  • 27
@FlameRunner: Nie twierdzę, że wydruk jest badziwny, bo z tego jestem akurat zadowolony, ale gdzie to ma środek ciężkości, jak to ma trzymać kąt prosty? O takie badziewie mi się rozchodzi. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@FlameRunner: Ja wiem że można to na stałe przyśrubować i mieć sztywne fest, wypalić plazmą całą ramę z kwasiaka, czemu nie, ale chodzi mi o wersję podstawową. Prusa i3 bez dodatkowych modyfikacji jest badziewna i już.
@FlameRunner: Jak będę znowu niezadowolony, to się pewnie skuszę. ;)
Mam dokładnie tę ramę, ale ze zwykłej sklejki, będę jeszcze wycinał podobną ze stali.

Co do śrub, rozumiem, że chodzi Ci o to, że będę gubić kroki?
@Czaper: Bo silniki bardzo będą chciały gubić kroki. Zresztą zrób i pokaż jak na śrubach wykręcasz tak ze 200 mm/s przy ruchach jałowych (travel) bez stracenia choćby jednego kroku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FlameRunner: No tak, wiem, że silniki, a nie śruby. ;)

A co do tego, że będzie to powolne, to nie miałem nawet przez chwilę najmniejszych wątpliwości, więc spoko. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Za p3Steela serdecznie dziękuję, jeszcze dziś poleci link na warsztat. ( ͡ ͜ʖ ͡)
Prusa i3 (bez boxa) jest konstrukcją tak złą i nieprzemyślaną, że żałuję porywania się na nią w ogóle


@Czaper: Paski w niczym nie przeszkadzają. Profesjonalne plotery CNC potrafią być napędzane pasami i też jest dobrze. Kwestia wykonania - co w chińskich wersjach i3 jest krytyczne. Akryl wyginający się od patrzenia, cała konstrukcja (nawet z tylnymi zastrzałami) wyginająca się przód-tył w zależności od tego, na czym postawisz... I chińskie prowadnice fi8 z
@Czaper: Załóżmy, że masz zębatki GT2 16 zębów. 1 obrót = 32 mm przesuwu. Przy śrubie TR10/2 będzie 1 obrót = 2 mm przesuwu. Silniki będą musiały się kręcić szesnaście razy szybciej. Moment szlag trafi...

Tak się nie da drukować. Nawet jeśli chcesz się bawić w druk z szybkością rzędu 10 mm/s, to i tak potrzebujesz móc zrobić travel tak ze 200 mm/s ze względu na wycieki z głowicy.

edit:
No
@Czaper: śruby na X Y się nie nadają w drukarce - śruby trapezowe o skoku 2mm mają zbyt duże opory, by osiągać "drukarkowe" prędkości a tym bardziej przyspieszenia.
Probowałem to przerabiać na śrubach kulowych o skoku 5mm- kręcących się wielokrotnie "luźniej", silnikach nema24 (a nie 17), sterownikach na TB6600 zasilanych 24V (by było mocniej i szybcie)... i dopiero wtedy uzyskałem przyspieszenia i prędkości ledwo zbliżające się do osiągów prostej lekkiej konstrukcji
@Czaper: jakbyś robił p3steel - to ten projekt jest "prawie ok" - nawet ze sklejki wykonany, ale pod warunkiem że dodasz jeszcze "podłogę" - bo inaczej nie uzyskujesz "skrzynki" a prostokąt, który nawet ze stali - nie ma sztywności we wszystkich osiach/wymiarach
Przecież ma zastrzały pod stołem? IMO wystarczą.

@FlameRunner: Nie bardzo. One jako-tako ustawiają prostopadłość bocznych profili do bramy, ale tył/przód tej dolnej skrzynki nadal może się wyginać na boki jak chce, robiąc romb z prostokątu osi XY
@Czaper: a to ok. Tylko pamiętaj że jak zaczniesz spawać... to ci się od naprężeń będzie chciało pokrzywić...
(wyżarzana rama do drukarki 3d? z planowanymi na magnesówce podstawami pod prowadnice? Na pewno nie robisz cnc a drukarkę?)
@Czaper: i tutaj właśnie powielasz kolejną niedoskonałość chińskiego i3 ;) (lub i3 w ogóle, o ile sklejkowego czy mdf - bez problemu solidnie skleisz, a skręcenie jest tylko dodatkiem)
Jak tym się chwilę podrukuje - to się rozkręca/luzuje jak chce... a idea "wkładania nakrętki w wcięcie T" to już szczyt inżynierii i mechaniki ;/ Jeszcze jakbyś tam te nakrętki wspawał na stałe, to może? (i na jakiś loctite wkręcone)