Wpis z mikrobloga

W wojsku, a zwłaszcza w artylerii kąty mierzono w tysięcznych. Tysięczna to kąt pod jakim widać metr z odległości jednego kilometra. W Polsce 360°=6400 tysięcznych (zapisuje się 64-00).

Podziałkę z tysięcznymi zauważysz patrząc przez większość wojskowych lornetek. Można ją wykorzystać do określania odległości - np. jeśli wysokość domu (parter+strych=6m) widziana przez lornetkę będzie miała "wysokość" jednej tysięcznej (0-01) to znaczy, że dom znajduje się w odległości 6000m od Ciebie. Trzeba tylko znać wysokość celu w tym przypadku domu.

Metodę tę można zastosować, używając zamiast lornetki - linijki milimetrowej, lub kompasu z taką podziałką. Posiadając dane:

W - prawdziwy rozmiar przedmiotu
n - wymiar przedmiotu na linijce w milimetrach
d - odległość linijki od oka w milimetrach

Jedyne co trzeba zrobić to wyskalować nasz "dalmierz" pod siebie, czyli zmierzyć odległość w milimetrach od oka do linijki trzymanej pionowo w dłoni w wyprostowanej ręce. Moja wartość to 710mm (d).

Podstawić posiadane dane pod wzór i gotowe.

Wzór:
D [m] = 710 [mm] * W [m] / n [mm]

D - odległość faktyczna do celu w metrach.

Miłej zabawy w terenieʕʔ

#ciekawostki #survival #topografia #wojsko #prepers #turystyka #przysposobienieobronne
  • 14
  • Odpowiedz
@miliradian: a jak na lekcji PO, mój nauczyciel, pułkownik artylerii mówił, że kiedyś na ćwiczeniach artyleryjskich pudełkiem zapałek odległość określał, to mu nie wierzyłem( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
A nie "tysiączna"? Pytam, bo nasz profesor od matematyki w liceum zwracał uwagę, że poprawną formą ułamków jest "tysięczna". Dodał, że mówi się też "tysiączna", ale to ma zastosowanie w artylerii, po czym machnął ręką.
Potem dowiedziałem się, że honorowo odmówił studiów na Uniwersytecie Leningradzkim (głupi był moim zdaniem), bo u Ruskich nie chciał się uczyć, to go wzięli na dwa lata do wojska, właśnie do artylerii.
  • Odpowiedz
@miliradian: To co opisałeś to tzw. tysięczna z nadmiarem. Na większości wojskowego sprzętu (w tym lornetkach) w państwach byłego Układu Warszawskiego jedna tysięczna to 1/6000 kąta płaskiego ( 00 - 01 lub 0 - 01 ) - tysięczna z niedomiarem
Praktyczna rożnica jest m.in. taka, że przy określaniu azymutu można wykorzystać zegarek naręczny posiadający podziałkę na tarczy; wtedy, przy ustawieniu godziny 12 na północ, 1 minuta to dokładnie 01 - 00.
  • Odpowiedz
@Puszczyk1990: Pokręciłem dwa systemy, nie spodziewałem się, że będziemy rozpatrywać to w tak precyzyjny sposób. Chodziło mi o prosty dalmierz dla każdego powiedzmy turysty. Plus za spostrzegawczość.
  • Odpowiedz