Wpis z mikrobloga

16 sierpnia 1944 roku oddział UPA napadł na polskich uchodźców w Mucznem. Większość z nich uciekła z Galicji i z Wołynia.

Zamordowano 74 osoby. W tym czasie mój dziadek i jego matka znajdowali się kilka kilometrów dalej - niedaleko miejscowości Ustrzyki Górne. Oni także byli uchodźcami. Można powiedzieć, że mieli szczęście, bo wcześniej prababci proponowano zostać w okolicach, w których UPA dokonała zbrodni. Zdecydowali się pójść dalej i prawdopodobnie dzięki temu mogę dziś pisać te słowa.

Niestety, moi znajomi Ukraińcy reagują śmiechem lub złością na podobne posty. Większość z nich uważa, że "zbrodnie UPA" to wymysł polskiej i sowieckiej propagandy. Zapominają, że wielu z nas mogło usłyszeć o tych tragicznych wydarzeniach nie z telewizji, nie z radia i nie na spotkaniu z politykami, lecz od swoich dziadków i pradziadków. Mam nadzieję, że dożyję dnia, w którym Ukraińcy będą z szacunkiem odnosić się do bezbronnych ludzi wymordowanych przez UPA - bez śmiechu, bez żartów, bez wulgaryzmów. To naprawdę pomogłoby stosunkom polsko-ukraińskim na poziomie prostych ludzi.

#ukraina #polska #historia
Pobierz tomasz-maciejczuk - 16 sierpnia 1944 roku oddział UPA napadł na polskich uchodźców w ...
źródło: comment_6uWkApTOM08kpvaLsv0NmixalkPBNpE3.jpg
  • 6
Skąd uciekali skoro znaleźli się w Mucznem? Z Drohobycza, Stryja czy z Podoła? Uciekinierzy z Lwowa uciekali głównie na Jarosław (moja rodzina między innymi). Co do reszty pełna zgoda, dodam od siebie ze największą pogardę do tych zbrodni wykazują ludzie z Mniejszości Ukraińskiej w Polsce. Kiedyś było sławne forum Podkarpacka U-kraina na którym było dużo kwiatków antypolskich, na szczęście usunięto je rok temu.
@kzaj: najpierw uciekli z Sambora do Lwowa, a później jak zaczęła zbliżać się Armia Czerwona wyruszyli w góry. Prababcia bała się o siebie (gwałty) i o syna, bo w przypadku, gdyby coś jej się stało małe dziecko zostałoby bez opieki.
Niestety, moi znajomi Ukraińcy reagują śmiechem lub złością na podobne posty.


@tomasz-maciejczuk: Wczesniej wrzucałes fotki z weteranem UPA to przyciagnełeś mase twardogłowych neobanderowców. Przykładowo gdy ujawniłes zdjecia tego Vlada który fakował na Majdanku to też skarzyłeś sie że wielu Twoich znajomych pisało że to niepotrzebne i odwracało kota ogonem.
Tyle ze ja widizałem kilka dykusji Ukriańców w innych miejscach niż Twój profil i przytłaczająca liczba komentarzy mieszała Vlada z błotem lub
@szurszur - Diaczun (weteran) negatywnie odnosi się do polityki Szuchewycza, nie popiera rzezi, nie brał w niej udziału, a do UPA wstąpił w 1945 roku i jego działalność opierała się na walce przeciwko ZSRR za co wkrótce został wzięty do niewoli i wywieziony z Polakami do łagru. Chciałbym, żeby Ukraińcy mieli takie poglądy jak on. Byłoby dużo łatwiej prowadzić dialog.
@szurszur: Wycieranie mordy Wołyniem przez sebusiowych narodowców to istny samobój. Nawet jak mają dobra wiarę w swych działaniach to przez swój populizm i brak wiedzy merytorycznej nie przysługują się sprawie. Co do reszty argumentów też się zgadzam, trafnie wypunktowane. Chciałbym zwrócić uwagę na kwestie kontrargumentu w stylu, że to Polacy przebierali się za Upa i plądrowali wioski. Faktycznie były takie przypadki kiedy to polscy komuniści dopuszczali się takich zagrań (np. w