Wpis z mikrobloga

#sady #pytanie #prawo

Jak wnioskuje o zwolnienie z kosztów sądowych, pozew o zapłatę to jeśli sąd odrzuci mój wniosek o zwolnienie z kosztów, ale przyjmie pozew to będzie czekał na rozpoczęcie całego "procesu" aż dojdzie do mnie pismo z odmową, uiszczę opłatę, opłata zostanie zaksięgowana czy może nada od razu bieg sprawie, a opłatę czy tak czy tak będę musiał uiścić ale nie będzie to miało wpływu na nadanie biegu sprawie ?
  • 21
@ferdydurke___: będzie czekał, aczkolwiek jeśli uzupełnisz ten brak opłaty w terminie 7 dni od doręczenia pisma z odmową i wezwaniem do uzupełnienia braku formalnego w postaci nieopłacenia pozwu, to uznaje się, że pozew został wniesiony w tym pierwotnym terminie,

[130 § 3 kpc] Pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili jego wniesienia

co teoretycznie nieco przyśpiesza nadanie biegu sprawie.
@eaxene: @Matyson: jak mam to pismo procesowe i pierwszą stronę, tj. Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym.

I na górze mam napisane:

wartość przedmiotu sporu: xxxx zł (słownie: xxxx zł)

to tutaj mam napisać zamiast 'opłata od pozwu na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 1 u.o.k.s.c: xxxx zł), słownie xxxx zł'
wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych ?

@stekelenburg2 podobno prawo studiował i chociaż neuropa to może pomoże (
@stekelenburg2: kk, @eaxene: no jasne, ale zamiast tego tekstu o wniesieniu opłaty od pozwu to mam napisać pod spodem 'wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych' czy zostawić to na koniec pisma, w sekcji załączniki ?

Poza tym, jak w załącznikach ująć że pozwany nie odebrał ode mnie poleconego i chce załączyć niepodpisaną zwrotkę która do mnie przyszła po 3 tygodniach.

Napisać po prostu: "wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania,
@ferdydurke___:
1) Przed uzasadnieniem piszesz o co wnosisz i tam w tych wnioskach między innymi dopisujesz też, że wnosisz o zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych w całości, gdyż gdyż nie jesteś w stanie ich ponieść bez uszczerbku w utrzymaniu swoim i najbliższej rodziny

2) Na koniec uzasadnienia dopisujesz coś w stylu "Wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania sądowego jest uzasadniony moją aktualną sytuacją, stanem rodzinnym i majątkowym. Nie posiadam żadnego
@Matyson: jesteś pewien że to we wnioskach piszę ten wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.

Mam tam chyba z 6 punktów: utrzymanie w mocy nakazu w przypadku wniesienia zarzutów, zasądzenie odsetek, zasądzenie odsetek od odsetek, wydanie wyroku zaocznego, dopuszczenie dowodu z dwóch przesłuchań.

I to też tam mam dopisać ?

Dzięki za poradę, i przepraszam za zawracanie głowy.
@ferdydurke___: tak jestem pewny, do tych punktów dopisz dodatkowy, że wnoszę o zwolnienie od kosztów sądowych w całości.

Tylko skąd wniosek o wydanie wyroku zaocznego, skoro mówisz o pozwie w postępowaniu nakazowym? o_O I przesłuchania? To nie w nakazowym. Upominawcze jeśli już.
@Matyson: a to nie wiem, to już mi adwokat tak napisał. Tego w ogóle nie zmieniałem. W pozwie jest mowa o:

"wydanie wyroku zaocznego, opatrzonego rygorem natychmiastowej wykonalności w przypadku zaistnienia przesłanek przewidzianych w art. 339 KPC."

Coś nie teges ?
@Matyson: a o ten wniosek składam bo adwokat powiedział że jak nie złożę i #!$%@? sprawę (co jest niemożliwe, no ale...) to wtedy przyjdzie mi jeszcze zapłacić tą brakującą kwotę 3/4 i koszty adwokata/radcy prawnego strony przeciwnej czy coś takiego.

W każdym bądź razie napisał że nie o samą opłatę tu chodzi i żebym pisał to podanie bo nie o same koszty wniesienia powództwa tu chodzi.
@ferdydurke___: z automatu to nie, w ustawie o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym jest przepis:

Art. 108. Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi.


Ale sąd może Cię zwolnić w całości lub części na podstawie art. 102 kpc ;p