Wpis z mikrobloga

Pierwsze trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na południu Estonii

Główny Lekarz Weterynarii przekazał otrzymaną od Komisji Europejskiej informację o potwierdzeniu wystąpienia trzech pierwszych w roku 2015 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń na terytorium Estonii (Viljandi i Kolga-Jaani w powiecie Viljandi, Taheva w powiecie Valga).

“Wykrycie ASF u świń oznacza, że choroba ta jest stale bardzo niebezpieczna i potrafi pojawić się znienacka, gdy wydaje się, że jest już ona pod kontrolą” – skomentował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Wyjaśnił, że chorobę wykryto w dwóch gospodarstwach należących do jednego właściciela i w jednym małym gospodarstwie, gdzie znajdowało się kilka sztuk trzody. Wprowadzono tam m.in. 10-km strefę ochronną.

Wiceszef weterynarii zaznaczył, że Polska i inne kraje bałtyckie mają takie same procedury w zwalczaniu ASF. Chorobę u świń domowych zanotowano także na Łotwie. Do państw bałtyckich UE i Polski wirus trafił na początku 2014 r. Większość przypadków zachorowań ma miejsce u dzików. W Estonii ASF występuje u dzików od września 2014 r.

ASF w Polsce wykryto 17 lutego 2014 r. u dzików, wirusa znaleziono także w trzech gospodarstwach zagrodowych mających po kilka sztuk trzody (w sumie było tam 11 świń).

W Polsce dotychczas stwierdzono 72 ogniska ASF u 128 dzików, o ostatnich dwóch Inspekcja Weterynaryjna poinformowała w ubiegłym tygodniu. Wszystkie przypadki znaleziono w strefie z ograniczeniami, nie dalej niż 25 km w głąb od białoruskiej granicy w woj. podlaskim.

Choroba jest trudna do zwalczenia, bo nie ma na nią szczepionki. Przeciwdziałanie jej rozprzestrzenianiu polega głównie na docieraniu do świadomości ludzi o zagrożeniach, które ona powoduje oraz na przestrzeganiu zasad bioasekuracji (zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby). Program taki został wprowadzony w kwietniu br. i obowiązuje do 2018 r.

W zwalczaniu choroby pomaga zmniejszenie populacji dzików. W strefie z ograniczeniami w ostatnim roku wybito ok. 3 tys. sztuk.

Kontrolowanie choroby polega też na badaniu próbek od padłych dzików i świń. W 2014 r. przebadano ok. 19 tys. próbek od świń i ponad 6,5 tys. od dzików, do połowy tego roku było to odpowiednio 9 tys. i 4 tys. Instytut Weterynaryjny pracuje opracowaniem testów diagnostycznych, które uproszczą i zmniejszyły koszty przeprowadzenia badania w kierunku ASF. Chodzi o możliwość badania świń bezpośrednio w gospodarstwach. Naukowcy oceniają, że na wdrożenie testów potrzeba 5 lat.

Podczas spotkania ministrów rolnictwa, głównych lekarzy weterynarii i ekspertów w zakresie ASF z Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii w Wilnie, ustalono, że należy utworzyć wspólną grupę ekspertów, która przygotuje skoordynowany program kompleksowego zwalczania ASF. Grupa ekspertów powinna dokonać opisu populacji dzików, określić środki konieczne do zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby, podjąć decyzję o przeprowadzeniu badań naukowych wektorów, określić możliwe drogi szerzenia się wirusa, nowe metody zwalczania choroby. Powinien zostać przygotowany specjalny program dotyczący przekwalifikowania się małych gospodarstw, który zostanie następnie przedłożony Komisji Europejskiej

http://swiatrolnika.com.pl/wydarzenia2/item/1280-pierwsze-trzy-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-asf-na-poludniu-estonii
http://swiatrolnika.com.pl/wydarzenia2/item/1280-pierwsze-trzy-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-asf-na-poludniu-estonii
jarek-wydra - Pierwsze trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na południu Eston...

źródło: comment_LfQS4mZf11OCg6Nn83RMRgJ07lmaEuT0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach