Wpis z mikrobloga

Gdyby zobrazować czas od Wielkiego Wybuchu do chwili obecnej w jednym roku, to:

- 1 Stycznia: Wielki Wybuch
- 10 Stycznia: rodzi się pierwsza gwiazda
- 13 Stycznia: pierwsza mała galaktyka
- 14 Marca: formuje się Droga Mleczna
- 30 Kwietnia: rodzi się Słońce (4,5 miliarda lat temu)
- 21 Września: rozpoczęło się życie
- 17 Grudnia: życie przeszło z wody na ląd
- 28 Grudnia: Pierwszy kwiat
- 30 Grudnia 6:24 - Asteroida uderzyła w Ziemię, kończąc egzystencji wielkich gadów
- 31 Grudnia 23:59:46 - cała zapisana historia człowieka zawiera się w tych 14 sekundach.
- Budda urodził się 6 sekund temu
- Jezus urodził się 5 sekund temu
- Mahomet urodził się 3 sekundy temu

Sekundę temu odkryliśmy, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata. Każda osoba, którą kiedykolwiek spotkałeś, kochałeś, nienawidziłeś żyła w tym ostatnim ułamku sekundy.

za: Cosmos - A space time Odyssey, Neil deGrasse Tyson

#kosmos #ciekawostki
  • 61
@parys88: Na razie nikt jeszcze nie wymyślił takiego sposobu. Natomiast historyczność Jezusa jest jak najbardziej potwierdzona i nikt z tym nie dyskutuje. Dlatego z punktu widzenia nauki można mówić równocześnie o Wielkim Wybuchu i Jezusie. Zaś z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej - pierwszy z tych terminów to herezja.
@slawpe13: nie neguje tego, że nie istniał bo historycy dawno to potwierdzili, po prostu ciekawi mnie ustalanie tego czy ktoś jest bogiem czy nie, uważam że to tylko i wyłącznie kwestia wiary.
@parys88: Kiedyś nie potrafiliśmy ustalić, że Ziemia jest kulą, później mieliśmy problem z centrum Wszechświata. Potem - z prędkością światła. Myślę, że po prostu nie mamy jeszcze metody do ustalenia tego (choć może być też tak, że taka metoda nie istnieje i nigdy nie uda się tego ustalić). Dlatego pozostaje nam wiara.
@notauser: nie wiem, nie jestem historykiem - wiem tylko, że uznawany jest za postać historyczną, ale ja nie o tym zresztą, to tylko tak przy okazji napisałem.
@slawpe13: no chyba co innego jest ustalić, że planeta jest kulista (planeta chociażby w ogóle istnieje) a co innego jest ustalić czy ktoś lub coś jest bogiem (i czy w ogóle może istnieć taki byt).
@parys88: Z punktu widzenia nauki - niczym te ustalenia się od siebie nie różną. Fotonu też "nie widać" - a podobno istnieje i ma konkretne parametry...

Więc jeszcze raz: albo istnieje metoda na ustalanie "boskości" i kiedyś ktoś ją odkryje (albo udowodni nieistnienie Boga), albo nie da się tego ustalić (nasz wszechświat nie posiada do tego narzędzi) i pozostaje wiara. Pośrednio cuda dowodzą istnienia Boga - tyle że z nimi jest
@kw401: Sprzeciw. Jezus ma dużo wspólnego.
1. Biblia podaje jego rodowód od Adama, przez Noego, Abrahama, Dawida...
2. Śmierć Jezusa na krzyżu jest bezcelowa i bezsensowna, jeśli przyjąć mitologiczność jego przodków.