Wpis z mikrobloga

@dex_ter: akurat tutaj lepiej logike brac na dystans. np, moge zjesc cukierka A i cukierka B, czyli zjem oba. lub - moge zjesc A ale nie zjesc B. jadac samochodem, nie rozdwoje sie i nie pojade raczej w obie strony ( ͡° ͜ʖ ͡°) w sumie, sprawa dosc kontrowersyjna, jeden powie tak, drugi inaczej, zalezy, od ktorej strony sie za to zabrac. po matmie dyskretnej stwierdzilem, ze
@reas0n: Jak widać po plusach chyba nawet więcej osób rozumowało w ten sposób, co napisałeś. Jak już się go ogarnie, to wydaje się jedyny i oczywisty. Jednak nie każdy musi na niego od razu wpaść.

Logika formalna różni się od języka, który ma więcej znaczeń. Hipotetyczną koniunkcję (mogę jechać w lewo i mogę jechać prosto) możnaby tu rozumieć również jako "mogę równocześnie jechać w lewo i prosto' co zawsze byłoby fałszem,
@mlg20: właśnie jest dobrze sformułowane. Nie można jechać jednocześnie w lewo i prosto. Znak ten zakazuje jazdy prosto lub w prawo wiec odpowiedź prawidłowa to NIE. Logicznie rzecz ujmując to są 2 pytania w jednym. Czy można jechać w lewo. Czy można jechać prosto. Jeżeli na którekolwiek odpowiemy nie to zaznaczamy NIE i spokojnie udajemy się do kolejnego pytania
@mlg20: też akurat dłubie te testy na nową kategorię i jest tyle nieścisłości, że czasami nie wiem o co chodzi w pytaniach. Np: "Na najbliższym skrzyzowaniu skrecasz w w lewo. Czy masz pierwszeństwo przed pojazdem nadjeżdzającym z przeciwnej strony?" ALE PRZECIWNEJ DO CZEGO?
@ANTYzboze: Cóż mogę odpowiedzieć na taką replikę. Siła argumentów:

wasze myślenie jest głupie

to nie jest logiczne w żaden sposób


po prostu mnie nie przekonuje.

są 2 pytania w jednym.


Dwa zdania w sensie logicznym z których jedno jest prawdziwe (można jechać w lewo), a drugie jest fałszywe (można jechać prosto) razem tworzą zdanie fałszywe (między innymi) wtedy, gdy łączy je spójnik koniunkcji (i). Gdy takie zdania łączy spójnik alternatywy (lub),
@mlg20: testy do cwiczenia ogolnie zawieraja zle sformulowane pytania i bledne odpowiedzi dosc czesto takze sie zdarzaja, takze nie bierz tego tak do siebie :) tez mialem wielokrotnie glupie pytania