Wpis z mikrobloga

Jako laik, czytam od jakiegoś czasu o #fizyka, ściślej rzecz biorąc #fizykakwantowa
Mam jedną zagwozdkę, wałkowaną wiele razy - proszę nie zamykać tematu ( ͡ ͜ʖ ͡)
W przypadku rozdzielenia fotonów w stanie splątania - piję do tego słynnego eksperymentu myślowego - jak rozumiem, odczyt właściwości jednego z nich automatycznie określa właściwości drugiego. Pytanie: jeśli te cząstki są w stanie splątania, to zmieniając właściwości 1, analogiczna zmiana występuje w cząstce 2? Kiedy cząstki tracą swój stan splątania - w trakcie pomiaru? I w jaki sposób i kiedy taka para powstaje, tak z praktycznego punktu widzenia?
#ligamozgow #pytaniedoeksperta
  • 13
@wafel93: nie wiem czy słowo "zmiana" jest właściwe, ale tak, zmierzysz jedną to już nie masz stanu splątanego i druga cząstka ma właściwości pasujące do tej zmierzonej drugiej cząstki. jak powstają? jeśli masz zjawisko, w którym powstają dwie cząstki to uwzględnia się np. prawo zachowania spinu (np. jeśli jedna ma w górę, to druga musi mieć w dół, żeby całkowity wyszedł taki jak przedtem czyli zero). ale ekspertem nie jestem, wiec
@cebulowa_zydomasokomuna , @prusi : no właśnie, czytałem że nie można - że pomiar to jest jakiś kolaps superpozycji czy jakos tak. W takim wypadku czym się różni to zwykłego rozumowania na logikę, że skoro oba muszą dać spin sumaryczny 0, to drugi jest przeciwieństwem pierwszego? Coś na zasadzie zachowania pędu np. - brak jakiegokolwiek oddziaływania na odległość. Rozumiem, że do chwili pomiaru nie mam pojęcia, że 1 ma spin x, a drugi
@wafel93:

Skąd wiemy, że nie jest to określone od początku? Są jakiegoś doświadczenia to potwierdzające?

W skrócie: da się wymyślić taką mierzalną wielkość, która w przypadku ustalonych od początku stanów (np spinów) da wartość mniejszą niż coś, a dla splątanych daje wartość większą. W eksperymencie mierzy się tę większą. Tu i tu masz dużo równań to opisujących.

@Przemysl @dragon240994: Po pomiarze informacja po drugiej stronie jest ustalona, ale ktoś po
pomiar to jest jakiś kolaps superpozycji czy jakos tak

@wafel93: dokładnie tak. Każda obserwacja powoduje kolaps.

Skąd wiemy, że nie jest to określone od początku? Są jakiegoś doświadczenia to potwierdzające?

Są takie doświadczenia. Einstein myślał tak jak ty i nazwał to "zmiennymi ukrytymi" ale zostało udowodnione, że nie miał racji. Trudno zrozumieć te doświadczenia wg mnie ale łatwo je wygooglać. Ja zaufałem autorytetom. ;-)

Mam wrażenie że to splątanie brzmi trochę