Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam... aktualnie jestem na 1. roku studiów i za kilka miesięcy będzie wybór specjalizacji. Mam opcję, która wydaje się być ciekawa, fascynująca, choć i trudna (dużo analizy, nauka programowania itd.) - tzw geoinformatyka i teledetekcja.
Znam wielu informatyków, czy programistów, którzy się zajmują swoimi działkami, ale oni interesują się tym od lat. Może nawet od dzieciństwa. Ja zaś z pewnych powodów nie interesowałem się, zacząłem się interesować dopiero teraz. Przeglądam właśnie wiosenny numer "ArcanaGIS", obok w kolejce czeka tom 2. "Kalejdoskopu GIS". I ogólnie super, widzę w tym przyszłość, widzę, że to fajne, ciekawe.
Ale zastanawiam się, czy aby nie jest już dla mnie trochę za późno na nauczenie się wszystkiego, czego trzeba w geoinformatyce. Tym bardziej, że technologia szarżuje wręcz do przodu, a poziom mojej wiedzy informatycznej, programowej jak już mogliście się kapnąć, jest w zasadzie zerowa.

Jak uważacie?

#informatyka #programowanie #gis #pytanie i w sumie trochę i #gorzkiezale
  • 9
@Linds: Nigdy nie jest za pozno. Twierdzenie ze jakis wiek jest odpowiedni na nauke programowania (dziecinstwo, czy tez lata nastoletnie) to jest taki truizm.

Po prostu rob projekty z tematu, ktory Ciebie interesuje - z czasem przyjdzie wiedza i bieglosc.
@Linds: studnia pierwszego stopnia? Nie ma nad czym się zastanawiać, masz 5 LAT(!!!) na naukę, a to jest naprawdę sporo. Akurat fotogrametria, teledetekcja jest na czasie i baaardzo długo będzie, zdjęcia satelitane to szybkie tanie źródło informacji. Do tego GIS sam w sobie też się prężnie rozwija, w Polsce powstaje sporo firm, na zachodzie jest jeszcze lepiej. Nie szedłbym w suchy GIS (głównie analizy) tylko właśnie w geoinformatyke.
A jaka uczelnia?
@Linds: Gis i teledetekcja i nawet się nie zastanawiaj. Pewnie jesteś na UW, bo u nas tak się wybiera to sorry, ale gdzie gis i teledetekcja, jeśli chodzi o umiejętności, a gdzie geografia fizyczna, a tym bardziej społeczna. No dobra, może fizyczna też w miarę, ale wystarczy porównać program studiów i zobaczysz, że jednak to gis i tele mają ciekawszy, bardziej praktyczny program. Nawet jeden z prowadzących (albo i więcej niż
@Linds: Z własnego doświadczenia - w pół roku od zupełnego zera tak ogarnąłem ArcGISa i Geomedia, że jak poszedłem do pracy to specjaliści GIS z 20-letnim doświadczeniem w branży się ode mnie uczyli. Więc... nigdy nie jest za późno! :-)
@bungoo: Uczelnia - UW. A pytanie stąd, że wiem, że na samą geoinformatykę nie jest późno, bo w swoim toku dopiero rozpoczęliśmy przygodę z tymi tematykami. Problem po prostu w tym, że nic, a nic nie znam się na komputerach, ledwo kiedyś zrobiłem formata i to korzystając z poradników internetowych. Dlatego się zastanawiam, czy dla mnie jest jeszcze szansa :P

@Simo_Hayha: Dokładnie tak, UW. Niedawno wróciłem nawet z Olecka i
@Linds: Na 99 % nie będzie zaocznej geoinformatyki, czasem nie udaje się nawet zebrać zaocznego roku z całej geografii na licencjacie.

Nie musisz się znać na komputerach, informatyk nie musi umieć składać komputera czy co, tak samo tutaj nikt tego nie wymaga. Jeśli geoinfo ciekawi cię bardziej niż dwa pozostałe, to idź na geoinfo. Dla mnie społeczna to pewne bezrobocie, fizyczna niemal pewne, a geoinfo daje jakąś szansę, praktyczne umiejętności.

Jeszcze