Wpis z mikrobloga

#fotografiadlakazdego #fotografia #sprzetfoto #nikon
Do tej pory używałem tylko filtrów polaryzacyjnych kołowych więc mniej więcej wiem jakie są ich wady/zalety (zalety? xD ). Czy ktoś z was używa polarów prostokątnych? Jak się do tego zabrać, co kupić? Jakie są ich wady? Mocno przeszkadza noszenie takiego kafla? Co brać pod uwagę przy wyborze? Czy warto wchodzić w taki schemat jak w COKINie?
e.....o - #fotografiadlakazdego #fotografia #sprzetfoto #nikon
Do tej pory używałem ...

źródło: comment_PEoKF33DoO63lqRXMdeqSYDbbzRX80MF.jpg

Pobierz
  • 9
Czy warto wchodzić w taki schemat jak w COKINie?


@elvisiako: jeśli masz kilka obiektywów o różnych średnicach gwintu filtrowego to to jest piękny biznes, żaden fotoszop nie zwróci tego, co się w chmurach wypali do bieli a z filtrem połówkowym szarym to jest fajna zabawa, polecam. Czy mocno przeszkadza? To zależy czy Końcówka obiektywu kręci się ustawiając ostrość, czy nie, bo jeśli kreci się, będzie to nieco upierdliwe.
@dhMichu: mam końcówkę kręcącą się w 18-55, na nim też jest polar kołowy, więc wydaje się podwójnie upierdliwe ;) natomiast w 55-200 końcówka obiektywu jest stała, a mimo to polar i tak mi sprawia jakieś problemy czasami i pomyślałem o tym, żeby może zainwestować w prostokątne filtry @graf_zero:
@elvisiako: polary do cokina są okrągłe, chyba że coś przeoczyłem. Cokin nadaje się do spokojnej fotografii, gdzie wybierasz sobie ładne miejsce, rozkładasz statyw, zakładasz to całe cokinowe ustrojstwo, ustawiasz, poprawiasz, czekasz na moment, pstrykasz. Do długiego noszenia lepiej odkręcić holder i schować do torby. BTW, mam wrażenie, że mieszasz pojęcia - "polar kołowy" to nie polar okrągły, tylko cecha samej powłoki polaryzacyjnej. Oprócz kołowych istnieją jeszcze liniowe, które robią kipisz z
@l3oooo: czasami nie potrzebuję go w danym ujęciu i muszę go kręcić, w tym czasie przekręca mi się końcówka obiektywu, bo jest ciasno z nim spasowana i znowu muszę ostrzyć. Może to głupi problem, ale czuję, że rozwiązałbym go szybciej na prostokątnych filtrach