Wpis z mikrobloga

@Masterczulki prosił o spreadsheet z treningiem #squateveryday

Nie wrzucę go, bo jest mocno zindywidualizowany do moich dysproporcji mięśniowych a przerabiać go na formę uniwersalną zwyczajnie mi się nie chce.
Zamiast tego opiszę poprawne wg. mnie założenia obmyślone na podstawie doświadczeń własnych i książki Perrymana.

To lecimy

1. 5 treningów w tygodniu. Na każdym treningu: przysiad + ćwiczenie push + ćwiczenie pull

2. Rozkład przysiadów wg. dni: highbar | front | highbar | front | lowbar

3. Rozkład intensywności wg. dni:
dzień 1., 2. i 5. - do najcięższego płynnego singla;
dzień 3. i 4. - do 80% z większą objętością najcięższych w danym dniu singli

4. Objętość treningu:
Przysiad - do 30 powtórzeń na treningu
Push - do 20 powtórzeń na treningu
Pull - do 15 powtórzeń na treningu

5. Przykładowa struktura treningu:
Przysiad: 3x3 | 3x2 | 3x2 | 3x1 | backoff 3x2 @ 90% najcięższego singla (lub zamiast backoff single @80% w dzień 3. i 4.)
-- każde "|" to dołożenie 5kg, ostatnie single mają być 90-95% maksa (lub 80% w dni 3. i 4.), w zależności od dyspozycji przy singlach możemy zwiększać ciężar lub zrobić wszystkie trzy takie same

Push - 3x3 | 3x2 | 3x1 - takie same założenia jak w przysiadach - dochodzimy do najcięższego singla

Pull - 3x3 @ 70% | 3x2 @80%

6. Ćwiczenia dodatkowe:
Push - wyciskanie leżąc, wyciskanie nad głowę
Pull - martwy ciąg, wiosłowanie

Ćwiczenia dodatkowe rotujemy co drugi trening.
MC + OHP | Wiosłowanie + Wyciskanie | MC + OHP | Wiosłowanie + Wyciskanie | itd...

====================

Ogólnie wszystko to można dopasować indywidualnie. Czego się trzymamy na pewno:
1. objętości treningowe
2. rozkładu 3 dni ciężkie - 2 dni lżejsze
3. autoregulacja - jak możesz dźwignąć więcej, to zrób to
4. masz słabszy dzień czy cokolwiek? idź na 15 minut i porób chociażby serie z pustą sztangą

#silownia
  • 21
@berti: wtedy by trzeba jeszcze rotowac accessory lub reszte cwiczen zeby moc sobie pozwolic na czestsza adaptacje imo. I nie, nie o miesniowa mi chodzi, a o samo "practice the lift". 2 dni przerwy przy Oly chociazby to juz sporo.
Dodatkowo obietosc o ile musi sie zgadzac, to ja bym jednak rowniez wykorzystal ja ciut bardziej. Czyli przykladowo nie dochodzil do singli w lzejszym dniu, ale za to rownal obietosc z
@shdw: single, nawet jeśli są lżejsze, to kodują schemat: zdejmujesz -> siadasz -> wstajesz -> odkładasz. Tego nauczyłem się od Dave'a Tate kiedy mówił o trenowaniu techniki. Liczy się tylko pierwsze powtórzenie. Więc po co Ci drugie, trzecie, siódme?
@berti: owszem, od tego jest dzien 1, 3 i 5, ale osobiscie zauwazylem duzo wieksza latwosc w progresji ciezaru przy zakresie 2-4. Zawsze mi bylo latwiej dorzucic 2.5kg do sztangi i siasc 2-3 razy, niz zrobic to z ~1RM. Oczywiscie single robimy tutaj z 90%, dlatego moze nie miec to tu tak duzego znaczenia, ale dla wielu osob oscylowanie w granicach ~85% i zwiekszenie serii o 1-2 powtorzenia jest latwiejszym sposobem
@berti: jeszcze to co mowisz to jest dokladnie "practicing a lift". Podchodzisz, siadasz, odkladasz, powtorz 1000 razy.
Jednak trzebaby to tez zaaplikowac do innych cwiczen jak c&j i snatch, a te wypada rowno rozlozyc, wiec dochodzi poprostu niepotrzebna komplikacja, a tak przy on/off/on/off/on/off sie ladnie zgrywa.

Ale moze troche sie poprostu rozpedzilem i za bardzo wkrecilem w Oly i wszystko pod jego katem rozpatruje :)
Do PL bym zapewne robil dokladnie
@shdw: ale dodatki rotujesz zupełnie niezależnie. robisz przysiady, kończysz treningów przysiadów, 5 minut przerwy, zaczynasz trening "reszty".
pamiętaj czym się różni OLY od PL. jak w OLY masz zrobić serię x3, to i tak zawsze musisz odłożyć ciężar. w PL nie odkładasz więc ćwiczysz inny wzorzec ruchowy niż przy singlach. kolejne powtórzenia w serii nie trenują tak dobrze techniki, natomiast oczywiście dają efekt czysto mięśniowy
@berti: zgadzam sie jak najbardziej, tylko dochodza tu dwa czynniki.
Kiedy rotujesz je niezaleznie to musisz poprostu o tym pamietac, a ludzie sa w tym hmm... slabi? i niestety wiekszosc poprostu preferuje schematy. A tutaj rozrozniajac dodatkowo dodatki niezaleznie od siadow, nie mozesz sobie pomyslec "o, dzisiaj lzejsze siady to mam dodatkowo X i Y", poniewaz nie wiesz ktory to akurat trening. Troche overthinking, wiem, ale tez wiem jak niektorzy sa
@berti: więc będzie kalkulator w ręce + zeszyt (w excelu potrafię tylko sumować tabelkę, czyli jak ci co do CV wpisują 'obsługa excela' ;). Old school.
Dzięki za obszerne tłumaczenie. Szkoda, że przepadnie w czeluściach mirko