Wpis z mikrobloga

Mireczki, parę pytań mam.

Po pierwsze, ta receptura na polskie warunki:
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=239228
słody: 3kg pale ale, 800g karmelowy 300 (200 ebc), 220g czekoladowy 400 (350 ebc) (proporcje zachowane, 75/20/5[%])
chmiele: willamette 30g 45 minut, 30g 15 minut
Będzie dobrze? Nie wiem jaka wydajność wyjdzie, ale będę celował w te 9 blg.

Drugie pytanie:
Przeszło mi przez myśl, żeby zrobić lekkie pale ale, 12 blg i dać jeden rodzaj słodu i jeden rodzaj chmielu - najpewniej pale ale i EKG. Co myślicie o tym?

Warzył będę pewnie za 2 tygodnie któreś z tych zamysłów.

#piwowarstwo
  • 5
@Dine: Mamy lato, na Twoim miejscu uwarzyłbym pszenicę lub żytnie maks 10 Plato.
Co do pierwszej recepty to dałbym maks 10-15% karmelu i to o wiele jaśniejszego, czekoladowy zmień na Brown lub Biscuit i maks 2-3 %. Nie rób sobie karmelka. Na tradycyjnego bittera jeszcze będzie czas. Chmiel 15 minut przesuń na 5 minut.
@jcollier: @Oswiadzczam_ze_skonczylem_13_lat:
Ten single malt i single hop to absolutnie nie żeby jakoś poznawać surowce, na to mam za małe doświadczenie. Po prostu myślałem, że wyjdzie z tego wyjątkowo lekkie piwo.

@WapniakZJury:
Ta receptura została mi polecona jako niezwykle lekkie piwo sesyjne, niestety widzę, że strona nie działa, ale jak to się zmieni to zawołam znowu.
Nie chodziło mi o ocenę receptury, bo ona jest sprawdzona, ale o jej
@Dine: 20 % karmelu to nie może być piwo sesyjne. Polecę Ci prostszą recepturę:
1. 50/50 pszeniczny i pilzneński
2. 30% płatków żytnich i 5 % karmelowego 30, reszta pale ale lub pilzneński
Na goryczkę Iunga, na aromat Citra, Motueka, Polaris, Amarillo.

Jeżeli chodzi o adaptację na polskie warunki owszem da się zrobić, ale wyjdzie Ci z tego bitter, który lekki nie będzie.