Wpis z mikrobloga

mirki,

co powinienem wiedzieć otwierając jednoosobową działalność gospodarczą zapewniającą usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze?

jak wysokie są składki?

jak wygląda ubezpieczenie kiedy jednocześnie jestem na etacie w państwowej budżetówce?

czy dalej mam coś płacić za siebie w tym "samozatrudnieniu"

czy muszę mieć kasę?

opyla się otwierać działalność w ojczyźnie czy rejestrować ją np. na malcie?

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #dzialalnoscgospodarcza
  • 14
@niepoprawny_marzyciel: A czy dokładnie przemyślałeś czy Twój pomysł na biznes ma sens? Jakie przewidujesz dochody? Skąd weźmiesz klientów? Jeżeli chodzi o Twoje pytania to naprawdę znajdziesz wyczerpujące informacje w googlach - i nie robię tego by Cię odesłać na drzewo, ale po prostu znajdziesz tam wyczerpujące informacje.
@niepoprawny_marzyciel:

co powinienem wiedzieć otwierając jednoosobową działalność gospodarczą zapewniającą usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze?

Jak najwięcej z charakterystyki tej branży ;)
Jeśli chodzi o Twoje składki ZUS: rozumiem, że masz umowę o pracę z min. najniższą krajową?
Jeśli tak, to opłacasz za siebie składkę zdrowotną (ew. możesz dobrowolnie składkę chorobową).
Składka zdrowotna wynosi 9%. W przypadku przedsiębiorcy wylicza się ją biorąc jako podstawę 3104,57 zł (75% z przeciętne miesięcznego wynagrodzenia).

czy dalej mam coś
@marysuistyczna: myślę o raczej dodatkowym zarobku na swojej działalności, przychód ~2k miesięcznie.

Chodzi o usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne dla osób niepełnosprawnych, chorych, starszych. Od gotowania, sprzątani po kwestie higieny, leków, zastrzyków, załatwiania spraw w urzędach etc.

Tak, pracuje w państwowym dpsie, także mam pełne ubezpieczenie oraz odprowadzam inne składki, jest to mój pracodawca macierzysty + jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenie u innego pracodawcy gdzie również odprowadzają mi jakieś tam składki
@niepoprawny_marzyciel: W Twoim wypadku nie ma co myśleć o przenoszeniu działalności zagranicę. Będziesz płacił jedynie ZUS zdrowotny, który w dużej części i tak pomniejszy Twój podatek do zapłaty (chyba, że jakimś cudem przy etacie + działalności jest inaczej - @marysuistyczna ?)
W każdym razie 1500-2000 przychodów miesięcznie oznacza, że będziesz płacił ok. 300 zł za zus i praktycznie zero podatku dochodowego.
Powodzenia w biznesie!