Wpis z mikrobloga

Jak u was skonstruowane są nazw przystanków komunikacji miejskiej?

W KZK GOPie jest kilka wariantów i zasad nazywania przystanków:

Pierwszą częścią nazwy przystanku i często informacją na słupku jest miasto/gmina

Przykład Katowice WPKIW Wejście Główne

Kolejną częścią ale nie zawsze istniejącą jest nazwa obszar. Generalnie obszar to coś wydzielonego lub rozróżnianego w mieście/ gminie mogą nimi być: inne gminy, dzielnice, osiedla czy obszary zwyczajowe (takie których nie ma na mapie ale mieszkańcy się nimi posługują)

Najczęściej w centrach miast nie posługuje się obszarem

Przykład Przystanek Elektrownia w bytomskiej dzielnicy Szombierki (obszar)

Co do ostatniego członu czyli nazwy samego przystanku to jest ona zależna od tego co jest w okolicy, głównie ulicy bądź jakiegoś istotnego punktu dla miasta np targowiska czy kościoła.

Zdarzają się wielokrotnie przypadki że w ciągu jednej ulicy istniej kilka przystanków o rożnych nazwach(często od okolicznych ulic) ba nawet nie raz będące w różnych dzielnicach czego przykładem może być katowicka ul Kościuszki.

Zdarzają się też takie miasta które posiadają kilka przystanków oznaczających podobne miejsca ale w różnych dzielnicach. takim przykładem są np Siemianowice Śląskie gdzie miasto posiada aż 5 przystanków kościół (w każdej dzielnicy jeden)

Na zdjęciu przystanek w Świętochłowicach - Piaśnikach o nazwie Skrzyżowanie.

W KZK GOPie są też przystanki związane z centrami handlowymi czy dużymi sklepami które w wielu przypadkach w święta nie są czynne to autobusy tam nie jadą np Katowice Dąb Silesia City Center (tylko autobusowy), Bytom Łagiewniki Miedia Markt

#kzkgop #komunikacjamiejska #transportmiejski #transportpubliczny
sylwke3100 - Jak u was skonstruowane są nazw przystanków komunikacji miejskiej?

W ...

źródło: comment_lo8L98509rGFjb4pOAxVu9jrw1gOTSR3.jpg

Pobierz
  • 14
@sylwke3100: W Białymstoku są ogólnie 2 sposoby nazewnictwa:
1) Nazwa ulicy na której znajduje się przystanek / nazwa, po której da się zidentyfikować lokalizację przystanku. Drugim członem najczęściej jest nazwa ulicy, w pobliżu której mieści się przystanek, bądź nazwa rzeki lub innego punktu (np. Dworzec PKS/PKP). Wiążą się z tym ciekawe kwiatki, bo istnieją wtedy przystanki o podobnych nazwach w tej samej okolicy. Przykładowo: przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Wasilkowskiej istnieją
@sylwke3100: W Poznaniu nazwa przystanku to najczęściej nazwa ulicy/ronda/osiedla/placu/dzielnicy. Ulicy, na której znajduje się przystanek (np. Fredry, Murawa), ulicy która przecina w tej okolicy trasę tramwaju/autobusu (np. Baraniaka, Żniwna) lub nawet skrzyżowania ulic (np. Naramowicka/Serbska). Jest trochę wyjątków, np. Stomil (od nazwy zakładu produkującego opony), Katedra, AWF, Arena, Bałtyk (?? nigdy nie wiem skąd to się wzięło), no i oczywiście Poznań Główny.
@sylwke3100: W Trójmieście albo od nazwy najbliższej ulicy, która krzyżuje się z ulicą, którą jedziesz (np. jedziesz al. Grunwaldzką i przystanek Jaśkowa Dolina jest przy skrzyżowaniu z ulicą o tej nazwie). Ewentualnie punkty charakterystyczne - Galeria Bałtycka, Dworzec Główny, Lotnisko itd.
@HorribileDictu: No w KZK GOP też często masz przystanki (szczególnie nowe) od zakładów u mnie w mieście Siemianowice Huhtamaki, Bańgów Strefa/Bańgów Strefa Zakłady czy w Katowicach: Katowice Kopalnia Staszic.

@ripp1337: Ale większość przeważa jednak nazwa ulicy?
W Krakowie nazwy przystanków brane są od: nazwy ulicy, dzielnicy, osiedla, nazwy/rodzaju pobliskiego budynku, jego funkcji, nazwy firmy/szkoły/uczelni która się tam znajduje, kościoła (pełna nazwa), wzgórza, itp.

Nazwy często są dzielone na kilka przystanków, dodając kolejną nazwę, lokalizację, lub liczbę rzymską, na przykład:
Prokocim, Prokocim Szpital, Nowy Bieżanów, Nowy Bieżanów Południe, Dworzec Główny Wschód, Dworzec Główny Zachód, Balice I, Balice II, itp., jednak sporo nazw z numerami w ostatnim czasie zamieniono na
@sylwke3100: U mnie w #koszalin jest taki standard:
Pierwszy człon: nazwa ulicy lub rejonu
Drugi człon: nazwa najbliższej ulicy, placu, obiektu POI
Trzeci człon: numer wg zasady: z kierunku centrum Koszalina: parzyste - prawa strona jezdni, nieparzyste - lewa strona jezdni
@sylwke3100: Sytuacja w Bydgoszczy:
najczęściej dwa człony - ulica na której jest przystanek i ulica towarzysząca
np. Saperów - Komandosów
Stosuje się też nazwy dzielnic (głównie jako pętle np. Piaski, Błonie), nazwy węzłów (np. Garbary) i nazwy najważniejszych punktów (np. Dworzec Główny)
Brak nazw hipermarketów i centr handlowych w nazwach przystanków. Wyjątek Rejewskiego - Auchan i pętla Auchan
w przypadku linii międzygminnych podobnie:
Białe Błota / Urząd Gminy, Przyłęki / Wodna
@sylwke3100: za rok będziemy mieć chyba średnio najnowsze autobusy, bo najstarszy będzie miał osiem lat, a najstarsze będziemy mieć tramwaje hehe, same 805Na na bieżąco modernizowane przez naszą zajezdnię + jedna modernizacja prototyp od Pesy, i dwa niskopodłogowe od Pesy z czego jeden to rzecz jasna prototyp Tramicusa ( ͡° ͜ʖ ͡°)