Wpis z mikrobloga

Mircy, mam pytanie. Potrafiłby ktoś polecić dobry, poręczny (tzn. jakość do ceny) teleskop do maks. 500zł (jeżeli taniej to spoko), dzięki któremu można byłoby oglądać nie tylko planety ale też niektóre obiekty spoza Układu Słonecznego (mgławice, gromady gwiazd)? Głównie do obserwacji na dość ciemnym niebie, ale jeżeli sprawdziłby się w terenach podmiejskich to też fajnie :). Czy za taką kwotę jednak nie warto próbować? Już się kiedyś zastanawiałem nad tym, ale miałem wątpliwości jak na allegro widywałem ustrojstwa co niby osiągały przybliżenie 360x.
Może coś @Al_Ganonim, @Eestel i inni eksperci z dziedziny doradzą :).
#zainteresowania #astronomia #pytanie #teleskop #zakupy
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Al_Ganonim: @mactrix: Opticon to najgorsze gówno z całym szacunkiem dla ciebie Mistrzu Ganonimie :D najlepszym wyborem byłaby używana Synta 8 na najbardziej intuicyjnym i prostym w obsłudze montażu dobsona. Pod ciemne niebo trzeba brać jak największe lustro na jakie portfel pozwala. Sam posiadam ten teleskop już 5 lat i jestem z niego mega zadowolony. W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego. Do tego wydrukuj darmowy atlas nieba i
  • Odpowiedz
@mactrix:

Przybliżenie (powiększenie) nie ma kompletnie znaczenia, możesz osiągnąć niemal dowolne w zależnosci od tego jaki okular założysz. Teleskop, zwłaszcza do oglądania czegoś spoza naszego układu, musi mieć duże lustro.

Wymagania w połączeniu z progiem finansowym będą bardzo trudne do
  • Odpowiedz
@AstroMat: Znajdź gotowy zestaw o lepszych parametrach w sklepie za taką kwotę ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oczywiście że nie znajdziesz nic poważnego. Do 500 PLN ten opticon jest chyba najlepszy z sklepowych zestawów.

Nie bez kozery napisałem że nie polecam i żeby poszukać po używkach.
  • Odpowiedz
@AstroMat: ja mam takie pytanie czy patrząc przez taki teleskop jestem w stanie widzieć w kolorach coś poza Saturnem? Z tego co wiem przy takich słabych obiektach w ciemności patrzymy pręcikami, a one rozróżniają tylko czarne i białe. Jednakże nie znam się, a patrzałem tylko przez teleskop zabawkę w której księżyc był dalej niż bliżej oraz ruską lornetkę, dlatego pytam.
  • Odpowiedz
@ufik78: w kolorach oprócz planet, można dostrzec jasne, zwarte mgławice planetarne. Mają one odcień niebieskiego, turkusowego. Choć powiem że 3 razy w życiu widziałem w mojej 8" M27 w lekkim odcieniu niebieskiego.
@wypokMateusz: myślę że najlepszym wyborem na balkon będzie http://www.astrokrak.pl/298-teleskop-sky-watcher-bkmak127eq3-2-.html mobilny, nieduży. Choć nie wiem czy nie lepiej kupić sama tubę otyczna i powiesić ja na montażu azymutalnym, ponieważ na balkonie będzie ciężko z gwiazdą polarna aby
  • Odpowiedz
@AstroMat: rozumiem, czyli potrzeba dłuższego czasu ekspozycji, a wtedy obraz byłby rozmyty. Jednakże zdjęcia będą kolorowe, tak? Pytam dla pewności, bo z tego co wiem zdjęcia z teleskopu Hubble'a są kolorowane. Tak, wiem nie ma co porównywać tych dwóch teleskopów, ale mało się na tym znam więc pytam :)
  • Odpowiedz
Dłuższy czas naświetlania spowoduje wydobycie koloru i szczegółu. Mam gdzieś na komputerze zdjęcie M57 z kilkusekundowym czasem naświetlania przez synte 8. Jakiś kolorek majaczy ale gwiazdy są przecinkami i jakoś jest tragiczna. To sprzęt typowo do wizuala.Ewentualnie dałoby radę z Dobsonem jakby kupić platformę paralaktyczną.
  • Odpowiedz