Wpis z mikrobloga

#tworczoscwlasna #elektronika #zegarki
Zegarek sobie ostatnio zrobiłem, pokazuje też pozycję ziemi, (1 stycznia na godzinie 12stej).
Chciałem też zrobić pozycję marsa, ale nie bardzo wiem jak inkrementować zmienną co 1,87 dnia i jeszcze przerabianie na radiany itp trygonometrie, tak by sie zerowała co ok 1,87 roku. Ale dojdę i do tego. Oczywiście nasza Ziemia leci wstecz ruchów wskazówek zegara. Orbita winna być owalna, ale nie mam pojęcia jak miałby wtedy obliczać pozycje, sinusy i kosinusy podstawione do wzoru już były minimalnie problematyczne.
Jakieś ciekawe pomysły co by tu fajnego dorzucić? Bo obudowę zrobię wydrukuję, ale najpierw pcb normalne muszę zrobić.
Wszystko to #avr #xmega, niestety bascom ale też daje radę.
Pobierz
źródło: comment_YDAq2z6NVtk80uw7ld2pvqv1qQHA6Snp.jpg
  • 12
@wytrzzeszcz: no toż napisałem :) liczymy od danych aktualnych ziemi. Problemem jest tu raczej inkrementacja zmiennej która jest przerabiana na kąty > radiany, to samo z marsem, to nie jest tak proste jak godzinki i minuty, biblioteka mi inkrementuje zmienne ale trzeba tu policzyć kiedy mają być różne inkrementacje, RTC (taki elektro licznik w uC co sek) inkrementuje jedynie sekundę, i biblioteka na tej podstawie musi wszystko policzyć. A to już
@UZ01: bardzo małe niestety nie będzie, ale dostatecznie żeby nosić. Taki był zamiar żeby nosić. Ale to tylko płytka uruchomieniowa innego wyświetlacza, program będzie wgrany na gotową płytkę. Będę teraz właśnie robił. I wydrukuję też obudowę do niego w 3D. Tu mamy tylko płytkę uC i lcd, na płycie gotowej będzie też ładowanie baterii, gniazdo microSD, jack, i będzie można tego użyć jako pleyera wav, jeśli się napisze odpowiedni program oczywiście.