Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #europa #czechy #sztuka
Z okazji czeskiego przewodnictwa w głównym budynku Rady UE umieszczono instalację o nazwie "Entropa: Stereotypy to bariery, które trzeba obalić". Autorami instalacji było rzekomo 27 artystów z 27 państw UE pod patronem czeskiego artysty Davida Cernego, którzy w swoich pracach mieli ująć stereotypy narodowe (właściwie to 26 z 26 państw, bo część instalacji która miała dot. Wielkiej Brytanii wcale nie powstała- co ma pokazywać stosunek Wielkiej Brytanii do UE)

I tak np. Estonię pokazano jako zmechanizowany sierp i młot, Bułgarię jako turecką toaletę, Hiszpanię jako kawałek betonu, Niemcy- autostrady układające się na kształt podobny do swastyki, Polskę- grupę księży z tęczową flagą na kartoflisku.

Oczywiście instalacja była kontrowersyjna. Jeszcze bardziej kontrowersyjna stała się gdy okazało się, że Cerny właściwie to wszystkich oszukał i wszystko zmyślił. Sam stworzył całą instalację, pomagali mu jego współpracownicy. Biografie i dorobek pozostałych rzekomych artystów zmyślił i w istocie żaden z nich nigdy nie istniał. Nawet ich strony internetowe były mistyfikacją. Wiadomość ta wprawiła w konsternację wszystkich, z rządem czeskim na czele. No, może wszystkich poza samym Cernym
  • 3
Jak ja Cernego nie lubie ;/. Wiem, że to nie prawda bo wielu ludziom naprawdę jego pracę przynoszą dużo dobrego, ale jakbym to ja miał decydować to świat bez niego wiele by nie stracił. Prace Cernego są zjadliwe tylko w Czechach a i tak ich nie lubie nawet tam.
@kate1990:
@mateusz-zp: mam wrażenie, że Cerny to ktoś kogo tak do końca kochać i uwielbiać mogliby i mogą tylko Czesi. W każdym innym kraju żywcem, by go zjedli już za sam pomnik sikających czy króla Wacława na zdechłym koniu, a Czesi się z tego śmieją i tym bardziej go wielbią