Wpis z mikrobloga

Mireczki z #fotografia potrzebuję Waszej rady. Chciałbym się za jakiś czas przesiąść na pełną klatkę, ale póki co jeszcze przez przynajmniej rok zostaję przy wysłużonym D90. Chciałbym już teraz zmienić obiektyw, żeby za rok nie wydawać furmanki siana na cały komplet. Potrzebuję czegoś w miarę uniwersalnego, co przy najszerszym kącie będzie miało ogniskową o wartości nie większej niż 24 mm. Jeśli będzie poniżej 20 mm, nawet lepiej. Jednocześnie im dalej ten obiektyw sięgnie tym lepiej, przy czym tu nie musi być jakiegoś szału. Nie szukam rakiety 15-500000 mm ;) jak max zamknie się w 50 mm będzie spoko. Stałe światło byłoby idealne.
Ponieważ jestem cebula motzno, to chciałbym mieć sprzęt możliwie dobry za możliwie niedużą kwotę. Przez moment rozważałem Nikkora 24-70 2.8, ale cena jest znacznie za duża. Z drugiej strony jeśli teraz kupię takie szkło, to będę je miał już pewnie foreverenever.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc/radę, co możecie polecić ze swojej strony do #nikon bo im dłużej przeglądam obiektywy i ich testy, tym bardziej nie mam pojęcia co wybrać. Z góry dzięki Mireczki i Mirabelki.
  • 9
Dodam jeszcze, że testowałem Sigmę 17-50 2.8 i była niezła, autofokus był celny, chociaż mógłby być szybszy. No i trochę boli mnie winietowanie w tym szkle.
@qbiszon8: No właśnie to jest niezłe szkło i ma dla mnie idealny zakres ogniskowych, tylko ta winieta ( ͡° ʖ̯ ͡°) zastanawiam się jak dużo lepiej byłoby gdybym dołożył drugie tyle za graty Nikkora.
@qbiszon8: ( ) fakt. ( ͡° ʖ̯ ͡°) kumpel mi dał do sprawdzenia, że super iwogle, mireczku zoba jakie fajne szkło. Tym bardziej się dziwiłem, że winietuje na APS-C.

@m_bielawski: No, powiedzmy, że się mieści w budżecie. Tylko tu jest pytanie, czy będzie wyraźnie lepszy od Sigmy 24-70 mm.
@Dziekan5: tej sigmy w rękach nie miałem, ale jak szukałem szkła dla siebie, to YouTube twierdził, że Tamron niemal dorównuje Canonowi (a jest prawie połowę tańszy), a Sigma odstaje. Dlatego mam tego Tamrona :) Jest ostry, niekształcenia nie są zbyt wielkie, winieta niemal niewidoczna (chociaż ja mam APS-C, na FF może być gorzej). Nic, czego nie można by poprawić w LR jednym kliknięciem (profil jest, chociaż nie wiedzieć czemu LR wykrywa
@Dziekan5: Będzie kilkukrotnie lepszy od tej sigmy. Plastyka sigmy jest delikatnie mówiąc średnia. Tamron z kolei pięknie rysuje i generalnie w tym zakresie ogniskowych jeśli nie stać Cię na Nikkora to bierze się Tamrona.

Ja jednak z własnego doświadczenia powiem Ci, że pchanie szkieł z zakresem ogniskowych z FF z myślą o tym by strzelać na APS-C to jest masochizm.

Ten obiektyw będzie psu na budę bo na nikonowskim cropie wyjdzie