Wpis z mikrobloga

@tusiatko: Swoją drogą to zastanawiające, ze ludzie tak się brzydzą/boją akurat pająków. Ciekawi mnie to dlaczego. Czemu nie np fruwających owadów z długimi nogami, pszczół, much, karaluchów, gąsinic, tylko z tego wszystkiego akurat pająki budzą takie odczucia.
Przecież patrząc na to całkowicie obiektywnie pająki nie są jakoś specjalnie bardziej obrzydliwe do jakichś żuków, komarów, fruwających insektów etc.
@Nevardus: No właśnie ciekawe. Gdzieś czytałem, że to przez to, że wiele pająków jest jadowitych, ale na przykład drapieżniki typu lew czy niedźwiedź też stanowią zagrożenie dla człowieka i jakoś nie słyszałem o takim wrodzonym lęku przed nimi. To znaczy w dziczy większość by przed nimi uciekała, ale żeby je oglądać w bezpiecznych warunkach jak ZOO to nawet ludzi płacą. A jak ktoś ma arachnofobię to nawet patrząc na pająki w
@Kraker245: @Nevardus: Myślę, że wpływ ma na to fakt, że od najmłodszych lat pająki są przedstawiane jako "Czarne charaktery". Bardzo rzadko pokazywane są w pozytywnym świetle. Jakoś to musi mieć wpływ na nasze postrzeganie ich. Inny przykład to np ćmy vs motyle. Przecież to prawie to samo, a motyle są o wiele bardziej pozytywnie postrzegane niż ćmy.
@Kraker245: W co wierzę zachowam teraz dla siebie bo i tak Ci tego w żaden sposób nie udowodnię, podobnie jak Ty nie możesz udowodnić ewentualnej prawdziwości mainstremowych teorii :3

@tusiatko: W sumie coś w tym jest. U mnie np obrzydzenie etc do pająków w dużej mierze nakręcało to, ze wszyscy się ich tak boją, oraz osoby z arachnofobią.
@tusiatko: Bajki nie mają nic do rzeczy. Innych postaci przedstawianych jako negatywne w bajkach, typu czarownice, węże itd w ogóle się nie boje i nie robią na mnie wrażenia.

Po za tym nawet nie pamiętam za bardzo aby w jakiejś bajce był jakiś konkretny pająk czarny charakter. Moze gdzies tam najwyzej w paru odcinkach sie przewinal.