Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

TL;DR: home.pl zaczyna pobierać opłaty dla domen globalnych przy włączonej opcji 'ochrony prywatności WHOIS'.

Dzisiaj dostałem takiego maila od home.pl:

Komunikat dotyczących usługi Ochrony Prywatności (WhoisPrivacy) dla domen globalnych.

Szanowny Kliencie,

na Twoim koncie w home.pl znajdują się domeny, na których aktywowana jest opcja Ochrony Prywatności, czyli ukrywania danych osobowych dla domen globalnych w ogólnodostępnej bazie WHOIS. Usługa ta została aktywowana przez pracownika home.pl na wcześniejsze Państwa żądanie.

W związku ze zmianami warunków świadczenia usługi Ochrony Prywatności przez rejestratorów, u których utrzymywane są domeny globalne, od dnia 14 kwietnia 2015 roku wprowadziliśmy opłaty za świadczenie usługi Ochrony Prywatności.

Pod tym linkiem znajduje się lista Twoich domen, na których aktywowana jest opcja Ochrony Prywatności. Okres ważność Ochrony Prywatności wygasa wraz z końcem okresu abonamentowego domeny. Aby Ochrona Prywatności funkcjonowała nieprzerwanie, niezbędne będzie dokonanie płatności w wysokości 24.48 zł* rocznie za każdą z domen, na których usługa jest włączona. Faktura pro forma za usługę przesłana będzie wraz z fakturą za domenę, której dotyczy Ochrona Prywatności.

Aby wyłączyć Ochronę Prywatności dla posiadanych domen należy przejść pod ten adres, a następnie kliknąć na przycisk "Rezygnuje z Ochrony Prywatności". Decydując się na rezygnację z Ochrony Prywatności należy mieć na uwadze, że w ogólnodostępnej bazie WHOIS będą widoczne dane abonenta domeny globalnej.

Regulamin usługi Ochrony Prywatności znajduje się pod tym adresem regulamin. Aby dalej korzystać z usługi Ochrony Prywatności nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych działań w tym momencie. Brak reakcji w terminie 7 dni jest jednoznaczny ze zgoda na przesłanie oferty w postaci faktury pro forma na usługę Ochrony Prywatności oraz akceptacją przywołanego powyżej regulaminu.


Pozdrawiamy

Zespół home.pl

* podane ceny są cenami brutto, tj. zawierają podatek VAT (23% dla klientów z Polski)


Czyli przy kolejnym przedłużeniu doliczone zostanie 24.48PLN brutto (a dlaczego nie 2.32?) za włączenie ukrywania danych abonenta (WHOIS). Dziwne jest też to, że na stronie mają jak byk, że 'ochrona abonenta w pakiecie'.

I tak się zastanawiam, czy reszta rodzimych operatorów pójdzie w ich kroki? Jakiś nowy trend, czy jak?

PS. Sprawdziłem nagłówki tego maila, czy aby nie fake i wszystko się póki co zgadza.

#homepl #domeny #ochronaprywatnosci #skoknakase
LawAbidingCitizen - Cześć Mirki,

TL;DR: home.pl zaczyna pobierać opłaty dla domen ...

źródło: comment_2OKAWWFv5StqCcWbTU4CqaQKUo9aoZQp.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LawAbidingCitizen: ogólnie tak każdy pójdzie wcześniej czy później w tym kierunku bo ICANN narzucił w swojej umowie RAA 2013 (umowie pomiędzy nim a rejestratorami, tj. jak np. Home) wymogi które musza spełniać w celu pełnienia tej usługi, a ponadto wymagania ta maja jeszcze rosnąc. Nie chce mi sie opisywać szczegółów (zapraszam do samej umowy) ale te wymogi generują realne koszta, więc nic dziwnego że sobie za to liczą.
  • Odpowiedz
@UkrytaOpcjaHajducka: spodziewałem się takiej odpowiedzi. Dzięki i poczytam coś w tym kierunku. Zaskoczyła mnie tylko decyzja home, bo u innych tego jeszcze nie zauważyłem. Do końca ważności domeny mam jeszcze kilka miesięcy, więc poobserwuję rynek.
A tak swoją drogą, skoro umowa jest z 2013, to dlaczego home obudziło się dwa lata później? Spodziewam się też takich, u których privacy będzie tańsze, albo może za free (jak pisał @wladcainternetu o
  • Odpowiedz
@LawAbidingCitizen: bo Home to "moloch" który musi wprowadzać dość rewolucyjne zmiany w rejestrze na żywej bazie paruset tysięcy klientów co nie jest łatwe na pewno, poza tym ma jeden z najwolniejszych czasów reakcji jeśli chodzi o nowinki domenowe na rodzimym rynku ogólnie. Drugą sprawą jest to że podpisanie umów w wersji 2013 było przeciągane przez Rejestratorów i operowali oni na umowie w wersji bodajże 2009 tak długo jak mogli aby
  • Odpowiedz
@home-pl: zobacz na załączony obrazek. Wyciąłem to ze strony https://home.pl/domeny.

Konkurencja ma płatną ochronę danych od dawien dawna

No ale patrząc na zaproponowanego przez @wladcainternetu OVH, przedłużenie domeny i ewentualne koszty związane z ukryciem danych WHOIS wychodzą na plus dla użytkownika. Oni w ogóle o tym nie piszą w regulaminie, a strona https://www.ovh.pl/domeny/dotcom.xml, zakładka 'usługi zawarte' w ogóle nie wspomina o opłatach, więc wliczone są w cenę usługi. Czyli,
  • Odpowiedz
@LawAbidingCitizen: Dzięki za link, przekazałem to do osób odpowiedzialnych za rozwój produktu, niebawem zostanie poprawione. W kwestii opłaty - wcześniej Whois Privacy nie było sformalizowane i dostępne w ramach oferty. Opcja była aktywowana w ramach wyjątku po uprzednim kontakcie. Robiliśmy to wtedy, gdy firmy konkurencyjne już pobierały opłaty za tę funkcję. Obecnie jest to już w pełni dostępna usługa home.pl, z której mogą skorzystać wszyscy. Nie jest powiedziane, że OVH
  • Odpowiedz