Wpis z mikrobloga

Hej, Mirki.
Potrzebuję pomocy. Najpierw może zawołam: #chemia #fizyka #fizykakwantowa #chemiakwantowa #studbaza
Generalnie mimo całkiem niezłego umysłu matematycznego [to raczej mnie na roku pytali o pomoc z matmy] - kwantowa mnie totalnie przerosła.
Nie proszę bynajmniej o rozwiązanie tych zadań - ale o jakąś podpowiedź/linki/cokolwiek.
http://www.staff.amu.edu.pl/~qcg/okch2015/kol1B.pdf
w zad 1 zastanawiam się jakiego wzoru użyć [do a]. Wydaje mi się, że W=hf jest za proste, z drugiej strony - gdyby brać pod uwagę energię kinetyczną to brakuje mi prędkości... Chyba, że czegoś nie dostrzegam?
Błagam, help :<
  • 9
@mojwa: te funkcje falowe sa stanami wlasnymi hamiltonianu, posiadaja zatem ustalona wartosc energii ktora mozesz wyznaczyc dzialajac na nie hamiltonianem. prawdopodobnie notacja dla tej funkcji falowej to psi_{n l m } gdize liczby kwantowe n - glowna, l - orbitalna i m - magnetyczna. Zwykle energia stanu zalezy tylko od glownej liczby kwantowej n.
@mojwa: Z którymi z pozostałych zadań masz problem? Właściwie wszystkie polegają na zastosowaniu algorytmów, które są opisane w większości podręczników. W 2. masz do policzenia kilka całek (musisz tylko wiedzieć, co to jest iloczyn skalarny dwóch funkcji falowych, a w podpunkcie d) wiedzieć, co to wariancja). 4. i 6. to standardowe metody wariacyjne, 5. to rachunek zaburzeń. Wzór na poprawkę do energii powinien być w dowolnej książce z podstaw QM -