Wpis z mikrobloga

http://www.wykop.pl/link/2548959/wielka-brytania-powie-bye-bye-unii-europejskiej/#comment-28284745

w tym komentarzy zdobyłem się na stwierdzenie, że światowy system finansowy jest z gruntu niekapitalistyczny i postaram się pokrótce to wyjaśnić

Stawiając zadaną tezę mam na myśli system rezerwy cząstkowej i związane z tym finansowanie wzrostu deficytem. System rezerwy cząstkowej prowadzi bo błędnej alokacji kapitału, stąd autostrady do nieba w Grecji i ogromne nieużywane lotniska w Hiszpanii i miliony innych przykładów których nie sposób spisać. Prowadzi do zaburzenia rynku mieszkaniowego, stąd boom mieszkaniowy, a później kryzys, stąd zresztą problemy milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Wszystko w imię Keynesa i finansowania wzrostu deficytem, który prowadzi wprost do kryzysu, zresztą sam Keynes powiedział, że "wszyscy kiedyś umrzemy". A czemu prowadzi to do kryzysu, postaram się wyjaśnić na prostej metaforze, gdzie dług będzie narkotykiem: bierzesz narkotyk, żeby było Ci dobrze, uzależniasz się i bierzesz cały czas i jest spoko dopóki impreza trwa, w momencie, gdy przestaje, masz kaca, tym większego im dłużej to trwało, mówiąc kac mam na myśli nie tylko fizyczny głód i ból, a również kaca moralnego, gdy dotrze do Ciebie jak wiele zaprzepaściłeś. Podobnie jest z długiem i gospodarką, dopóki wszystko jest dobrze, wszyscy biorą kredyty, kupują mieszkania, akcje, wszystko idzie do przodu, ale w pewnym momencie to się kończy i okazuje się, że to wszystko to była iluzja, pozostają niedokończone inwestycje, firmy upadają, ludzie tracą majątki. Jest to wszystko szczególnie złe z tego względu, że jedne pokolenia w zasadzie żyją kosztem innych, tak jak pokolenie naszych rodziców żyło na nasz koszt (miałem 18 lat jak wybuchł kryzys, po prostu idealnie).
A czemu uważam to wszystko za fundament światowej gospodarki? W końcu: “Dajcie mi władzę nad pieniądzem w państwie, a nie będzie mnie obchodzić, kto ustanawia jego prawa”. Banki ze swoim systemem rezerwy cząstkowej rządzą światem, powodują czasy prosperity i czasy kryzysu, a pomyślcie sobie co by było gdybyśmy nie ćpali.

@rentiever: @dobryklusek:
  • Odpowiedz