Wpis z mikrobloga

Mirki, czy ktoś z Was zakładał małą wspólnotę mieszkaniową?
Co do.tego trzeba?
Wiem, że musi być zgoda wszystkich właścicieli. I trzeba iść do GUS po regon i US po nadanie Nip. Słyszałem że też trzeba złożyć deklaracje że nie płaci się podatku bo nie prowadzi się działalności. Następnie można iść do banku zakładać konto. Czy to tak ma wyglądać?
#pytanie #prawo #kiciochpyta #wspolnota #poradyprawne #maszprawo
  • 20
Wiem, że musi być zgoda wszystkich właścicieli.


@Morfi_pl: AFAIK nie wszystkich. Wystarczy wola tych którzy łącznie władają większością nieruchomości. Poza tym procedura zdaje się zaczyna od zebrania właścicieli i wybraniu zarządu który będzie prowadził tą procedurę.
  • 0
@Jack_Donaghy: no to rejestruje/mocuje prawnie czy co tam sobie chcesz. Jeśli wiesz to potwierdź proszę że dobrze rozumiem to co jest napisane na wielu stronach tylko na żadnej nie ma tego od a do z wyjaśnionego
no to rejestruje/mocuje prawnie czy co tam sobie chcesz.


@Morfi_pl: wspólnot się nie rejestruje i nie mocuje, ona po prostu istnieje.

Pytanie więc co Ty tak naprawdę chcesz zrobić i jaki cel osiągnąć. Bo jeśli założyć wspólnotę to już możesz przestać :) A jeśli chcesz zarządzać wspólnotą to już jest inna bajka.
  • 0
@Jack_Donaghy: widzę że Ty jak cauka filozof. Ok wspólnota istnieje od momentu wyodrebnienia pierwszego lokalu. Ale aby funkcjonowała zgodnie z prawem musi mieć nip i regon. Czy dobrze mówię?
Ps. Chcemy zarządzać, mieć fundusz remontowy \ umowę na śmieci itd
@maniac777: ale czy chodzi o lokale z pełną własnością czy własnością spółdzielczą? Czy spółdzielnia jest właścicielem budynku czy tylko zarządcą budynku stanowiącego współwłasność właścicieli mieszkań? To trochę skomplikowana sytuacja.
@maniac777: no to nie da się całkowicie wyrugować spółdzielni - spółdzielnia jest członkiem wspólnoty. Pewnie dodatkowo jeszcze dalej zarządza blokiem. W takim wypadku najlepiej aby wspólnota przejęła zarząd albo zatrudniła profesjonalnego zarządce. Pytanie jaki udział % w głos spółdzielni we wspólnocie.
@Jack_Donaghy: Lokale ze spółdzielczymi prawami mają stanowią około 30% nieruchomości. Wg mojej wiedzy (popraw mnie jeżeli się mylę) uwolnienie się od spółdzielni należy zacząć od zorganizowania zebrania właścicieli które musiałoby wyłonić własny zarząd który najlepiej zleci zarządzanie nieruchomością komuś innemu.