Wpis z mikrobloga

Jestem po swojej pierwszej warce, z której jestem bardzo zadowolony! Mam głód na więcej i tu pytanie: nie mam dostępu do piwnicy ani żadnego chłodnego miejsca, czy to oznacza, że muszę przeczekać lato, czy macie w miarę tani sposób na utrzymywanie niższej temperatury w fermentatorach?

#piwowarstwo
  • 8
@Wierszu: robisz sobie "karton" ze styropianu, żeby Ci się fermntor doń zmieścił (działa jak izolator). Razem z wiadrem pakujesz do środka wkłady do lodówek turystycznych albo zamrożoną wodę w butelkach :
@Wierszu: Chociażby tutaj masz opisane jak to zbudować. W mojej lodówie duża butelka wystarczała na zejście do ok. 17 stopni. Taka lodówka jest z pewnością tania, ale chwilę trzeba poświęcić żeby to zmontować.
@m8se: @Wierszu: Pracuję w branży budowlanej więc kilka słów na jak najlepszą izolację pudła:
Ja użyłem styropianu XPS (podłogowy więc sztywny i się nie kruszy, konkretnie Austrotherm) + klej poliuretanowy w aerozolu (konkretnie Soudal Easy) - bardzo mocno trzyma (montuje się nim również płyty gipsowe na ścianę) i ma dobre właściwości termoizolacyjne. Wieko dodatkowo zabezpieczyłem uszczelką do drzwi.