Wpis z mikrobloga

Mam w domu stary komputer i chcę go przywrócić do życia. Jeszcze 3 - 4 lata temu sprawnie działał na nim Windows XP, a w tym momencie nie da się go już obsługiwać, nawet po formacie. Docelowo mam zamiar postawić na nim na przykład Debiana, jakieś lekkie środowisko graficzne i podstawowe programy biurowe. To sprzęt tylko do domowych zastosowań biurowych i przeglądania internetu, więc priorytetem jest jedynie płynna praca, grać na nim nie będę. Specyfikacja jest następująca:

płyta socket a solteksl-kt400 agp8xus2
agp 64mb ddr geeforce4 mx440
512md ddram
procesor amd 2200+ athlon xp fsb 266
60gb seagate 7200rpm udma100

Potrzebuję porady, co można wymienić, żeby sprzęt trochę ożył. Myślę, że karta graficzna może zostać spokojnie taka, jaka jest. Dysk jakiś niewielki pewnie dokupię i będę pracował na dwóch. Wymienię dwie kości ramu po 256mb na minimum 2x 512mb. Problem mam tylko z płytą i procesorem, bo kompletnie się nie znam na hardwarze.

#hardware #informatyka #komputery #pytaniedoeksperta
  • 7
@Pertaseth: Mam ograniczony budżet, zapomniałem o tym napisać. To stary sprzęt i nie ma sensu w niego dużo wkładać - chcę go ożywić za 100zł powiedzmy. Ram + dysk na olx to koszt do 50zł. Myślę, że procesor i płytę też znajdę tanio, potrzebuje jedynie porady, czego powinienem szukać.
@negacja: współczesne strony www to na 512megz.... nie ma czarów, tutaj linuks tez polegnie. a jak już to albo goły debian i ręcznie zrobić minimal coś pod internety, albo Webconverger / xPUD (jak ma 4 sloty to za psie pieniądze kupisz 3 kostki 512 ram i z 2gb bedzie to miało sens)
@Pertaseth: Przecież zamierzam go złożyć ze starego sprzętu z olx. Nie będę składał komputera do najnowszych gier. Uważasz, że do pakietu biurowego i przeglądarki muszę kupować pamięć w ddr3, bo starsze nie wystarczą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robekk1978: 1gb ramu chcę minimum włożyć.
@negacja: no i bedzie całkiem znośna maszyna a co do XP to zgadza się, jak już tylko ten z SP2, sporo w SP3 sie zmieniło i faktycznie pod względem wymagań nagle XP przestał być taki kultowo-mało-wymagający