Wpis z mikrobloga

Najwyższa pora na kolejny #podwieczorekkulturalny

Cytat na dziś: "Niektórzy nienawidzą sztuki. To krok naprzód, że już ją rozpoznają."

S. J. Lec

Dziś punktem programu czynię Jacka Malczewskiego, tu macie jego twórczość w przepiękny i hipnotyzujący sposób połączoną z muzyką Wojciecha Kilara:

http://www.youtube.com/watch?v=MQ-jpthwxos

Skoro już jesteśmy przy Młodej Polsce i symbolizmie, nie może zabraknąć "Szału uniesień" Władysława Podkowińskiego.

Niezwykle kontrowersyjny, lecz przyjęty bardzo pozytywnie, stał się prekursorskim dziełem polskiego symbolizmu. Mimo tego sukcesu, autor z sobie tylko znanych przyczyn podczas wystawy pociął płótno na kawałki. Całkiem wiarygodna teoria głosi, że kobieta na obrazie posiada rysy twarzy nieszczęśliwej miłości malarza, Ewy Kotarbińskiej, matki znanego później logika i filozofa. Gdy ludzie zaczęli dostrzegać to podobieństwo, artysta niszcząc obraz chciał uniknąć skandalu. Najwyraźniej przyniosło to efekt odwrotny, ale cóż... Odrestaurowany obraz można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W kulturze i popkulturze sporo jest odniesień do tego obrazu, wybrałem dowcipny wierszyk Leszka Wójtowicza:

"Dłużej wytrzymać tego nie mogę,

Jakiś pacykarz tak mnie urządził.

To chyba gorsze niż żywy ogień.

Niech dobry Bozia drania osądzi.

(...)

W chrapach mam taką wariacką miłość,

Gdy serce bije z największym trudem.

Coś mi do karku się przyczepiło,

Nie dość że gołe, to jeszcze rude.

(...)

Pędzę więc dalej, pędzę na oślep,

Ale uważaj, nędzny malarzu,

Że jak się wścieknę, to babę strącę,

A wtedy zniknę z tego obrazu! "

#sztuka #poezja #muzykafilmowa #cytaty
Palosanto - Najwyższa pora na kolejny #podwieczorekkulturalny 



Cytat na dziś: "Nie...

źródło: comment_ERkXWkstCLl8hxampCwnORnALD9zqstw.jpg

Pobierz
  • 1