Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki :)
Pozdrowienia z obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej na #slowacja! Zabawka, którą widzicie na zdjęciu niżej, jest na moją wyłączność do końca miesiąca. Prowadzenie teleskopu o średnicy zwierciadła 1 metr to czysta radość. Tym bardziej, że obsługa jest staroświecka. To znaczy, że gwiazdy do badania trzeba znaleźć na oko przez celownicę. Nie ma podziałek, nie ma żadnych GoTo, jest tylko mapa nieba, czerwona lampka i @Al_Ganonim pod kopułą :). Cudeńko. Fotka sprzed kwadransa.
Wczoraj pogoda nie była najlepsza. Za to udało się zaobserwować spadające gwiazdy i pomykające satelity. Obserwatorium znajduje się blisko parku ciemnego nieba, więc warunki są tutaj całkiem niezłe.
Jutro i pojutrze może padać deszcz, dlatego dziś w nocy ponownie zaatakuję niebo wykorzystując każdą dziurę w chmurach. W planach jest całonocna obserwacja zmian blasku układu zaćmieniowego dwóch gwiazd.
A tymczasem... Idę na spacer w góry :).
Miłego!
#praca #astronomia #astronomiaodkuchni
Pobierz AlGanonim - Hej Astromirki :)
Pozdrowienia z obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej ...
źródło: comment_YmdxOfJgI6lEUmXcMMZiLpb7SWQpJNN2.jpg
  • 24
@Al_Ganonim: dzięki za odpowiedzi, astronomia to moje niespełnione marzenie, którym zaraził mnie dziadek. Dorastalem w małym mieście, wąskie horyzonty myślowe społeczności skutecznie zdusily we mnie ideę studiowania tego kierunku i nigdy nie udało mi się przekuć pasji na sposób na życie. Fajnie ze Tobie się poszczescilo. W sumie mam dopiero 25 lat a gadam jak dziadek :p
@Depth_Charge: Żeby się wyspecjalizować w danej astro-dziedzinie, musisz poświęcić parę lat pracy. To fakt. Ale nikt nie mówi, że musisz od razu być specjalistą :). Rozglądnij się za najbliższym oddziałem PTMA, odwiedzaj zjazdy miłośników astronomii, rozmawiaj z innymi pasjonatami. Jak będziesz poświęcał trochę czasu w tygodniu na rozwijanie wiedzy i umiejętności, to po jakimś czasie śmiało będziesz mógł wykonywać cenne (naukowo cenne) obserwacje lub analizy.

Odwiedź seminaria UW/PAN, które masz niedaleko
@Al_Ganonim: Zacną zabawkę kolega ma pod opieką. Wspomniałeś, że prowdzenie jest ręczne. Czy po całonocnej obserwacji można mieć następnego dnia zakwasy? :) Pamiętam, że teleskop Mons (50cm średnicy, więc sporo mniejszy) był ciężki jak cholera. Niby wyważony, ale do zmiany rektascencji była wielka kierownica jak w autobusie i trzeba było kręcić oburącz.

Ehhh, prawie przeoczyłem wpis, bo w delegacji jestem i cały czas zabiegany. Niedaleko jest Lick Observatory, ale niestety nie