Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie.

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości- to ulga zwalniajaca z podatku 19% po przeznaczeniu dochodu na własne cele mieszkaniowe.

Własne cele mieszkaniowe to zamieszkanie w wybudowanym lub kupionym domu, ale pytanie:

Ile czasu trzeba zamieszkiwać w "własnym mieszkaniu" aby było uznane za własne cele mieszkaniowe?

Rok/dwa lata? Po jakim czasie można bez przypału zmienić miejsce zamieszkania/wybudować kolejny dom.

Pozdrawiam, Janusz Biznesu.

#biznes #januszebiznesu #pytanie #dzialalnoscgospodarcza #firma #budownictwo #budowa #nieruchomosci
  • 7
  • Odpowiedz
@Ironizer: Ale to musi być udokumentowane. Musisz zdać im raport dokładny z tych celów mieszkanowych, co remontowałeś i ile na to poszło itd.

Nie tak łatwo uciec od złodziei podatkowych...
  • Odpowiedz
@Nevardus Dziękuję, rozumiem. A czy po 5 latach od zakupu działki jestem zwolniony od podatku dochodowego? (Przykładowo kupuję sobie działkę, potem dzielę ją na 5 części buduję sobie na spokojnie i po 5 latach sprzedaje 5 domów).

Wiadomo że ulga taka isntnieje ale na 100% wiadomo tylko że działa to przy budowie jednego domu, a nie kilku i sprzedaży ich bezpośrednio po tym okresie czasu (5 lat).
  • Odpowiedz
@Ironizer: Jeśli chcesz się bawić w małą deweloperkę przy budowie systemem gospodarczym, to sprawę podatków rozwiązuje się inaczej. Daj znać na jakim terenie działasz, a zobaczę co mogę podpowiedzieć.

W przypadku ulgi to ona istnieje i działa dla osób fizycznych.Pamiętaj, że 5 lat to lata podatkowe a nie kalendarzowe. Da się dostosować dokumenty do wariantu z kilkoma nieruchomościami.
  • Odpowiedz
@Ironizer: krzysztof114 Spadłeś mi z nieba w takim razie. Obszar moich działań obejmowałby Pomorze, na zachód od trójmiasta. Jednak gdybym wiedział dokładniej jak zależna jest sytuacja od regionu, mógłbym zmienić ten rejon ponieważ w drugiej pracy na etacie będę miał możliwość wybrania przydziału w dowolnym miejscu w kraju.

Chciałbym skorzystać z Twojej wiedzy i dowiedzieć się jak dostosować takie dokumenty w wariancie z kilkoma nieruchomościami.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie.
  • Odpowiedz
@Ironizer: O region pytam, gdyż niektóre US interpretują przepisy nieco odmiennie (mają do tego prawo). Póki część z nich jest przychylna takim działaniom jak Twoje da się jeszcze coś zarobić.
Pisz proszę na priv to ustalimy szczegóły.
  • Odpowiedz