Wpis z mikrobloga

Miód, niedźwiedź, helikopter i „burza mózgów”

To jest opowieść o firmie Pacific Power and Light w USA. Miała ona problem z lodem osadzającym się na liniach elektroenergetycznych w wyniku burzy śnieżnych. Lód musiał być w takim przypadku usunięty, ponieważ inaczej linie mogłyby się zarwać pod zbyt dużym ciężarem. Proces ręczny [robotnicy skuwający lód? – przyp. tłum.] był powolny, nużący i niebezpieczny.
W związku z tym firma Pacific Power and Light zebrała grupy osób z różnych działów firmy w celu rozwiązania problemu w sposób „murzy mózgów”. W skład takich grup wchodzili robotnicy, managerowie sekretarki oraz kierownicy.
Podczas przerwy w „burzy mózgów” jeden z robotników opowiedział historię jak to spotkał wielkiego, brązowego niedźwiedzia podczas serwisowania linii i jak zdołał mu z trudem uciec, przy czym został ranny.

Kiedy grupa wróciła na „burzę mózgów” ktoś zasugerował wytrenować niedźwiedzie tak, alby wdrapywały się one na słupy i potrząsały liniami. Niedźwiedzie były popularne w tych rejonach i miały odpowiednią siłę aby potrząsać kablami podczas wspinaczki na słupy.
Potem ktoś zasugerował aby nałożyć garnki z miodem na szczyty słupów tak, aby zachęcić niedźwiedzie do wspinaczki na górę.
Rozpoczęła się dyskusja nad tym, jak umiejscowić miód na słupach i ktoś zaproponował, aby wykonać to za pomocą helikopterów.
Grupa myślała o tym, jak dużo środków musiałoby być włożone w układanie garnków na szczycie słupów elektrycznych i czy w ogóle ten pomysł spełniłby zadanie. Sekretarka zauważyła jednak, że podmuch powietrza i drgania wywołane przez helikopter mogłyby złamać lód oraz zdmuchnąć go z linii.
Nastała cisza, i wtem grupa zrozumiała, że to może zadziałać. Pomysł został przetestowany i dowiedziono że to działa. Dzisiaj, firma Pacific Power and Light jedyne co musi zrobić aby oczyścić linie z lodu to przelecieć helikopterem wzdłuż nich na niskiej wysokości. Podmuchy powietrza zrobią całą robotę zamiast robotników ryzykujących życie wspinając się po słupach.

Historyjka podobno jest prawdziwa i ma dowieść, że „burze mózgów” bywają skutecznym rozwiązaniem trudnych problemów. Staje się tak, mimo że drogi do ostatecznej koncepcji bywają pokrętne, niedorzeczne i śmieszne. Aby metoda zadziałała ważnych jest kilka aspektów, wśród których najważniejsze to chyba:
- dopuszczenie do dyskusji ludzi z różnych działów, o różnych doświadczeniach i umiejętnościach;
- założenie że każdy pomysł może być dobry (nie przekreślanie żadnego z nich z góry)
Historia przetłumaczona na szybko z http://singaporeteambuilding.com/teambuilding/brainstorming-in-a-team.htm

#ciekawostki #zainteresowania #technika #inzynieria #energetyka #elektroenergetyka #miod #helikopter #burzamozgow #rozwiazywanieproblemow
  • 1