Wpis z mikrobloga

@Romantyczny_widelec: Ja Kaczmarskiego lubię, mimo lekko innych poglądów. To, że to nie jego utwór, a "cover" to wiadomo od dawna, sam Kaczmarski mówił o tym otwarcie. A to, że ludzie nie pamiętają o ostatniej zwrotce, czyli, że Mury rosły, a łańcuch kołysał się u bram, to zwykła ignorancja ;)
@Romantyczny_widelec: Ale to zarzut wobec autora, że są przewrotne? Zostały przede wszystkim niezrozumiane przez odbiorców.
@GetRekt:

Dziennikarz - Ostatnie miesiące zaowocowały wieloma nowymi utworami, wieloma tekstami, także nową kasetą. Jest wśród nich "Podwórko (Mury'87)". Wspomniałeś w rozmowie telefonicznej, iż ballada ta powstała jako odpowiedź tym wszystkim, którzy wykorzystywali i zmieniali Twoje "Mury". Czy mógłbyś coś więcej na ten temat powiedzieć?


Jacek - Tak. Ja "Mury" napisałem w 1978 r. jako
@Romantyczny_widelec: nie tylko ten jeden utwór. Kaczmarski wiele zapożyczał od Wysockiego, Okudżawy, Brassensa, Segovii, Staszewskiego, a także innych artystów, jak właśnie Llach. Czasami tylko muzyka, czasem tylko słowa, czasem tylko inspiracja, a czasem jest to po prostu jego wersja danego utworu. Śpiewał też teksty poetów pisanych oraz czerpał pomysły z malarstwa. Nie rozumiem tylko, dlaczego miałby być to zarzut, skoro nigdy tego nie ukrywał i otwarcie w zapowiedziach mówił historię powstania